Miscellaneous Championship Results (by Country)
Britain
British Formula Renault 2000
1 Kimi Raikkonen Manor Motorsport 316 pts 7 wins
2 Ryan Dalziel Team DFR 260 1
3 Tom Sisley Motaworld Racing 227
4 John Dalziel Team DFR 199 1
5 Carl Breeze Aztec International 195
6 Charles Hall Aztek Race Engineering 191 1
7 Mark McLoughlin Falcon/Motaworld 191
8 Leighton Walker Motaworld Racing 190 1
9 Jeffrey Jones Manor Motorsport 177
10 Danny Watts Manor Motorsport 153 1
British Formula Ford Zetec Championship
1 James Courtney Works Van Diemen 169 pts 6 wins
2 Mark Taylor Mackie Motorsport Mygale 123 2
3 Anthony Davidson Haywood Racing Mygale 122 3
4 Robert Dahlgren Works Van Diemen 117 3
5 Robert Bell Team JLR Mygale 66
6 Peter Gray Works Van Diemen 57
7 Adam Carroll Sweeney-Hopper Van Diemen 44
8 Gary Catt Aztec International Van Diemen 41
9 Stefan Hodgetts Sweeney-Hopper Van Diemen 30
10 Robin Rudholm Haywood Racing Mygale 28
Junior Ford Zetec Championship
1 Matthew Gilmore Continental Van Diemen 121 4
2 Lee Piercey Aztec Van Diemen 101 2
3 Andrew Thompson Aztec Van Diemen 89 2
4 Ryan Sharp West-Tec Van Diemen 89 1
5 Luke Hines Zip Young Guns Mygale 57
6 Neil Fowler Hawkins Racing Ray 49 1
October 22nd - British Formula Ford Festival, Brands Hatch: 5 laps, 6.131 miles
Driver Team Car Grid Result Best Lap
1 Anthony Davidson Haywood Racing Mygale SJ00 1 4m09.335 48.321s
2 Danica Patrick Haywood Racing Mygale SJ00 9 4m09.781 48.228
3 Robin Rudholm Menu Motorsport Van Diemen RF00 7 4m11.573 48.443
4 Michael Vergers Andy Welch Racing Mygale SJ00 5 4m13.486 48.741
5 Robby Coleman Haywood Racing Mygale SJ00 13 4m14.159 48.795
6 Robert Bell Team JLR Van Diemen RF00 28 4m14.333 48.400
7 Hideki Mutoh Continental Racing Van Diemen RF00 21 4m15.453 48.276
8 Mark Taylor Mackie Motorsport Mygale SJ00 4 4m17.877 48.099
9 Gary Turkington Continental Racing Van Diemen RF00 16 4m18.423 48.875
10 Steffan de Groot Van Kalmthout Van Diemen RF00 23 4m18.769 49.431
11 Adam Carroll Sweeney-Hopper Van Diemen RF00 8 4m18.941 49.135
12 Matthew Gilmore Continental Racing Van Diemen RF99 20 4m19.450 49.299
13 James Courtney Van Diemen Van Diemen RF00 3 4m19.488 47.892
14 Daap Vann Gagen Geva Racing Swift Cooper 00 25 4m19.715 50.117
15 Raphael De Sarte Continental Racing Van Diemen RF99 24 4m22.203 49.469
16 Philip Kershaw Status Motorsport Mygale SJ00 27 4m22.383 50.308
17 Brett Francis PA Motorsport Van Diemen RF99 22 4m22.587 49.300
18 Peter Gray Van Diemen Van Diemen RF00 6 4m25.846 47.903
R Robert Dahlgren Van Diemen Van Diemen RF00 2 3m20.145 48.041
R Gary Catt Aztec International Van Diemen RF00 14 1m47.156 49.035
R Pat Long Menu Motorsport Van Diemen RF00 12 1m02.503 1:02.503
Renault Clio Cup
1 Jim Edwards Jr Mark Fish Motorsport 293 pts 4 wins
2 Daniel Buxton Chris Hodgetts Motorsport 248 1
3 Henry Taylor Taylor Racing 247 4
4 Mat Jackson Stancombe Engineering 216 2
5 Rick Pearson Mark Fish Motorsport 192 1
6 David Gibson Stancombe Engineering 183
7 David Davies Team Actiondoors.com 174
8 Peter Sowerby Peter Sowerby Homes 146
9 Jim Edwards Sr Mark Fish/Tim Sugden 131
10 Simon Clarke Goodliff Racing 127
Ford Fiesta Championship
1 Gordon Shedden Tim Norton Motor Services 185 pts 9 wins
2 Gareth Howell Goodliff Super Team 133 1
3 Matt Pinny - 111 3
4 Colin Stancombe Stancombe Vehicle Engineering 91 1
5 Alan Blencowe Blencowe Scaffolding 57
6 Nick Beaumont Goodliff Super Team 53
7 Nick Padmore - 52
8 Ben Roper - 50
9 Terence Clark Tim Norton Motor Services 40
10 Nick Padley - 35
Independent Champion: Matt Pinny
Junior Champion: Gareth Howell
Ladies Cup: Joanna Clarke
Teams Cup: Tim Norton Motor Services
British Hillclimb Championship
1 David Grace 3.4 Gould-DFR/LPE GR37 203 pts 9 wins 4 BTD
2 Roy Lane 4.0 Pilbeam-Judd/J&F EV MP58-9 194 8 5
3 Roger Moran 4.0 Pilbeam-Judd/J&F EV MP72-3 192 7 3
4 Graeme Wight Jr 2.5 Gould-Cosworth/Richardson GR51 166 4
5 Tim Coventry 3.5 Gould-Judd/Connaught GR37 114
6 Deryk Young 3.5 Pilbeam-Judd/Merlin EV MP58-1 113
7 Tim Mason 3.5 Gould-Judd/Connaught GR37 101
8 Rob Turnbull 3.5 Gould-DFR/LPE GR37 84
9 Alan Thompson 3.5 Gould-DFR/LPE GR37 73
10 Simon Durling 3.9 Pilbeam-DFL/J&F MP58-8 65
Power-Mec Hillclimb Leaders Championship
1 Martin Groves 2.0 Dallara-Vauxhall/Jones F397 81 pts
2 John Corbyn 0.5 Jedi-ADM 4/99 78
3 Paul Haimes 2.0 Mallock-Millington MK18/20 72
Clark's Group Midland Hillclimb Championship
1 Clive Kenrick 2.0 Caterham-BDG Super 7 65
2 Mark Butler 5.0 Dax Rush-Rover 4WD 63
3 Scott Moran 1.8 Caterham K-Series 7 60
Avon/BMTR Top Ten Challenge
1 Roy Lane 4.0 Pilbeam-Judd MP58 126 pts
2 Roger Moen 4.0 Pilbeam-Judd MP72 121
3 David Grace 3.5 Gould-DFR GR37 100
Mike Wylie/Securon ANICC Hillclimb Championship
1 Robert Morgan 2.5 Pilbeam-Millington MP82 54 pts
2 Michael Beattie 1.4 Jedi-Suzuki 1/17 50
3 John Leinster 2.5 Pilbeam-Millington MP82 43
Guyson Scottish Hillclimb Championship
1 John Whyte 2.8 Pilbeam-Hart MP50 68 pts
2 Stewart Robb 2.8 Pilbeam-Hart MP57 60
3 Tom Kenny 1.3 Jasag-Suzuki 57
National Supersports Series
1 Michael Mallock Mallock P20 216pts 6 wins
2 Andy Jones Nemesis RE97 206 3
3 Paul Gibson Nemesis RE00 191
4 Justin Foley Phantom P95 172
Marcos Mantis Challenge
1 Shane Bland 144pts 4 wins
2 Bill Tully 106
3 Andrew Davies 82 2
4 David Dove 59
Porsche Cup
1 Peter Chambers Carrera 996 451pts 8 wins
2 Chris Heeley 944 Turbo 378 6
3 Paul Mace Carrera 993 370 1
4 Nigel Rice 944 Turbo 363 1
Caterham Supersport Challenge
1 Rob Jenkinson 225pts 7 wins
2 Matt Bettley 204 6
3 Gerry Taylor 186 2
4 Alex Pilgrim 168
Caterham Roadsport Challenge
1 John Gladman 198pts 9 wins
2 Clive Richards 194 2
3 Simon Pullan 185 2
4 Ross Beer 172
Lotus Sport Elise Championship
1 Adam Wilcox 224pts 8 wins
2 Edward Horner 168 1
3 Mark Cole 134 2
4 Spencer Marsh 132
5 Simon Hill 128
6 Ben Devlin 120
TVR Tuscan Challenge
1 Michael Caine 1211 pts 4 wins
2 Mike Jordan 988 3
3 Steve Hyde 972 2
4 Troy Dunlop 937
5 Edd Sharpe 899
6 Steve Sutcliffe 895 1
British Rallycross Championship
Supercar Class
1 Lawrence Gibson 3.5 MG Metro 6R4 670 pts 1 win
2 Tony Bell 1.7t Toyota Corolla WRC 635 1
3 Dermot Carnegie 2.0t Ford Focus WRC 615 1
4 Andy Grant 2.0t Ford Escort RS Cosworth 555
5 Steve Mundy 2.0t Ford Fiesta 4x4 495
6 John Moloney 2.0t Ford Escort WRC 465 3
Modified Car Class
1 Norman Beggs 2.0 Vauxhall Astra-E GTE 670 1
2 Mike Dresser 1.6 Rover Metro GTi 645 2
3 Dave Ward 1.6 Vauxhall Corsa GSi 630 4
4 Allan Tapscott 1.6 Vauxhall Nova GTE 514
5 Brian Cooke 2.0 Peugeot 206 GTi 411
6 Mike Bourner 3.0t Porsche 911 409
Stock Hatch Class
1 Roy Gravestock 1.6 Vauxhall Nova GTE 665 3
2 Simon Clark 1.3 Suzuki Swift 620
3 Greg Rose 1.6 Pegeot 205 GTi 575 5
4 Mike Connick 1.6 Vauxhall Nova GTE 575
5 Carl Stebbings 1.6 Peugeot 205 GTi 480
6 Ian Shelley 1.6 Ford Focus XR2 464
USA
NASCAR Craftsman Trucks
1 Greg Biffle Ford 3821 pts
2 Kurt Busch Ford 3596
3 Andy Houston Chevrolet 3556
4 M Wallace 3450
5 Jack Sprague Chevrolet 3316
6 Joe Ruttman Dodge 3273
US Formula 3
1 Stuart Crow Ralt-VW F3/2000 152 pts
2 Luciano Gomide Dallara-VW F300 147
3 Adam Andretti 129
4 George Frazier Dallara-VW F300 122
5 Skip Weld Dallara-VW F399 99
6 Jenkins 38
Speedvision World Challenge
Touring Cars
1 Pierre Kleinubing Honda Acura Integra R 252 pts
2 Neal Sapp BMW 328Ci 241
3 Kevin Schrantz Honda Acura Integra R 202
4 Hugh Plumb Honda Acura Integra R 192
5 Salama 181
6 Alfred duPont BMW 328is 178
GT Class
1 Jeff McMillin BMW M3 209 pts
2 Michael Galati Audi A4 Competition 189
3 Bobby Archer Dodge Viper 173
4 Cooper 169
5 Jackson 163
6 Terry Borcheller Saleen SR 151
Australia
Australian Formula Ford
Feb 12 Phillip Island
1 Leanne Ferrier Van Diemen RF94
2 Nick Agland Spectrum
Feb 13 Phillip Island
1 Leanne Ferrier Van Diemen RF94
2 Luke Youlden Mygale SJ2000
Mar 18 Wanneroo
1 Stuart Koster Van Diemen RF94
2 Leanne Ferrier Van Diemen RF94
Mar 19 Wanneroo
1 Stuart Koster Van Diemen RF94
2 Leanne Ferrier Van Diemen RF94
Apr 30 Eastern Creek
1 Luke Youlden Mygale
Apr 30 Eastern Creek
1 Nick Agland Spectrum
May 7 Phillip Island
1 Owen Kelly
May 7 Phillip Island
2 Rick Kelly
Jul 30 Oran Park
1 Stewart McColl Van Diemen RF98 19m53.05, 14 laps
2 Justin Cotter Spectrum 06B 19m55.30
3 Rick Kelly Van Diemen RF94 19m56.38
4 Chris Dell Van Diemen RF94 19m57.43
5 Nick Agland Spectrum 05 19m58.12
6 Luke Youlden Mygale SJ00 19m58.38
Fastest Lap: R Kelly, 1m12.47
Jul 30 Oran Park
1 Stewart McColl Van Diemen RF98 19m13.81, 14 laps
2 Rick Kelly Van Diemen RF94 19m13.99
3 Luke Youlden Mygale SJ00 19m15.20
4 Barton Mawer Mygale SJ95 19m17.19
5 Chris Dell Van Diemen RF94 19m17.53
6 Owen Kelly Spectrum 07 19m18.24
Fastest Lap: Cotter, 1m12.93
Aug 20 Calder Park
1 Stewart McColl Van Diemen RF98 15m14.19, 14 laps
2 Will Davison Van Diemen RF95 15m14.34
3 Andrew Jones Van Diemen RF94 15m14.69
4 Justin Cotter Spectrum 06B 15m16.33
5 Rick Kelly Van Diemen RF94 15m17.80
6 Tom Ceveri Van Diemen RF94 15m18.67
Fastest Lap: Luke Youlden, 1m01.17
Aug 20 Calder Park
1 Will Davison Van Diemen RF95 13m36.03, 13 laps
2 Stewart McColl Van Diemen RF98 13m36.20
3 Andrew Jones Van Diemen RF94 13m36.45
4 Justin Cotter Spectrum 06B 13m36.84
5 Will Power Spectrum 07 13m37.26
6 Tom Ceveri Van Diemen RF94 13m40.58
Fastest Lap: Youlden, 1m01.35
Aug 27 Mallala
1 Rick Kelly Van Diemen RF94 12 laps
2 Luke Youlden Mygale SJ00
3 Nick Agland Spectrum 05
4 Will Davison Van Diemen RF95
5 Ty Hanger Spectrum 06B
6 Marcus Marshall Spectrum 07
Aug 27 Mallala
1 Rick Kelly Van Diemen RF94 12 laps
2 Will Davison Van Diemen RF95
3 Nick Agland Spectrum 05
4 Luke Youlden Mygale SJ00
5 Leanne Ferrier Van Diemen RF94
6 Marcus Marshall Spectrum 07
South Africa
South African Formula Ford
Feb 19 Kyalami
1 Steven Clark Mygale SJ97
2 Dawie Brough
Feb 19 Kyalami
1 Steven Clark Mygale SJ97
2 Ebrahim Levy
South African Formula GTi
Apr 30 Phakisa Freeway
1 Marco da Cunha
2 Barry Ingle
May 28 Killarney
1 Barry Ingle
2 Marco da Cunha
3 Dean Ball
May 28 Killarney
1 Barry Ingle
2 Marco da Cunha
3 Dean Ball
Benelux
Benelux/Dutch Formula Ford
Apr 16 Zolder
1 Patrick Koel MP Motorsport Mygale
2 Jaap van Lagen
3 Bas Schothorst
May 14 Zandvoort
1 Patrick Koel MP Motorsport Mygale
2 Rubens Carrapatoso
3 Ferdinand Kool
Aug 6 Zandvoort
1 Mike den Tandt Van Diemen RF00 21m42.464, 12 laps
2 Robert Doornbos Van Diemen RF00 21m42.647
3 Bas Schothorst Van Diemen RF00 21m46.957
4 Daniel Mathot Van Diemen RF99 21m50.165
5 Mathieu Lesenne Mygale SJ00 21m50.687
6 Ferdinand Kool Mygale SJ99 21m51.316
Fastest Lap: Mathot, 1m47.064
Aug 20 Assen
1 Mike den Tandt Van Diemen RF00 19m14.040, 13 laps
2 Robert Doornbos Van Diemen RF00 19m14.364
3 Geoffroy Horion Mygale 19m16.403
4 Stefan de Groot Van Diemen 19m18.828
5 Michel Florie Van Diemen 19m25.359
6 Tristan te Pas Swift 19m25.544
Fastest Lap: Doornbos, 1m28.243 (98.51mph)
Sep 23 Spa-Francorchamps
1 James Courtney Van Diemen RF00 25m30.842, 10 laps
2 Robert Dahlgren Van Diemen RF00 25m36.980
3 Peter Gray Van Diemen RF00 25m45.197
4 Anthony Davidson Mygale SJ00 25m45.979
5 Mike den Tandt Van Diemen RF00 25m46.479
6 Alan van der Merwe Mygale SJ00
Fastest Lap: Courtney, 2m31.922 (102.24mph)
Oct 1 Zandvoort
1 Bas Schothorst Van Diemen RF00 21m36.206, 12 laps
2 Ferdinand Kool Mygale SJ99 21m36.437
3 Mike den Tandt Van Diemen RF00 21m37.955
4 Mathieu Lesenne Mygale SJ00 21m38.455
5 Jaap van Lagen Swift SC00 21m44.296
6 Michel Florie Van Diemen 21m44.462
Fastest Lap: Kool, 1m46.232 (90.49mph)
Championship Positions - Benelux Championship
1 Mike den Tandt 140 pts
2 Bas Schothorst 103
3 Patrick Koel 97
4 Stefan de Groot 65
5 Robert Doornbos 58
6 Ferdinand Kool 58
Championship Positions - Dutch Championship
1 Patrick Koel 97 pts
2 Mike den Tandt 88
3 Ferdinand Kool 80
4 Bas Schothorst 69
5 Michel Florie 64
6 Robert Doornbos 61
International Special Car Race - Zandvoort, 9th July
Race 1
1 Ruud Olij BMW M3
2 Bus/Stoeltie BMW M3
3 Handkammer/Jakobitsch BMW M3
4 Donaldson/Atkinson BMW M3
Race 2
1 Ruud Olij BMW M3
2 Bus/Stoeltie BMW M3
3 van Elk Lotus Esprit
4 Handkammer/Jakobitsch BMW M3
France
French Formula Renault
Apr 24 Nogaro
1 Renaud Derlot
2 Charles Zwolsman
Apr 24 Nogaro
1 Charles Zwolsman
2 Walter Lechner Jr
3 Renaud Derlot
May 6 Magny-Cours
1 Iradj Alexander David
2 Simon Abadie
3 Renaud Derlot
Jun 12 Pau
1 Renaud Derlot 31m31.861
2 Stephane Gautre 31m38.043
3 Simon Abadie
4 Philippe Almeras
5 Arnaud Biet
6 Eric Salignon
Jun 25 Val de Vienne
1 Renaud Derlot 26m05.863, 13 laps
2 Simon Abadie 26m09.190
3 Stephane Gautre 26m27.874
4 Benjamin Poron 26m28.518
5 Philippe Almeras 26m32.132
6 Xavier Cohen 26m40.420
Fastest Lap: Robin Longechal, 1m58.695 (70.76mph)
Sep 3 Albi
1 Jean-Philippe Dayraut 25m28.994, 20 laps
2 Renaud Malinconi 25m32.315
3 Simon Abadie 25m36.034
4 Iradj Alexander David 25m38.543
5 Sebastien Foglieni 25m39.164
6 Gregory Breuer 25m39.882
Fastest Lap: Charles Zwolsman, 1m14.422 (106.66mph)
Sep 17 Le Mans Bugatti
1 Renaud Derlot 20m44.112, 12 laps
2 Simon Abadie 20m49.313
3 Charles Zwolsman
4 Roman Rusinov
5 Iradj Alexander David
6 Arnaud Biet
Fastest Lap: Renaud Derlot, 1m42.510 (93.88mph)
Oct 8 Ledenon
1 Philippe Almeras 31m20.211, 22 laps
2 Jerome dalla Lana 31m27.811
3 Simon Abadie
4 Stephane Gautre
5 Xavier Combet
6 Iradj Alexander David
Fastest Lap: Philippe Almeras, 1m24.436 (83.40mph)
Dec 9 Valencia
1 Roman Rusinov 24m30.308, 15 laps
2 Renaud Derlot 24m30.994
3 Simon Abadie 24m36.997
4 Stephane Gautre 24m38.169
5 Julien Pressac 24m42.186
6 Xavier Combet 24m46.949
Fastest Lap: Renaud Derlot, 1m36.172 (93.09mph)
Championship Standings
1 Renaud Derlot 100 pts
2 Simon Abadie 83
3 Stephane Gautre 62
4 Iradj Alexander David 52
5 Charles Zwolsman 41
6 Philippe Almeras 39
French Formula Ford
Apr 24 Nogaro
1 Ross Zwolsman Van Diemen
2 Julien Melis Graff Racing Mygale
3 Marc Benz Van Diemen
May 14 Magny-Cours
1 Jeremie de Souza Graff Racing Mygale
2 Julien Melis Graff Racing Mygale
May 14 Magny-Cours
1 Jeremie de Souza Graff Racing Mygale
2 Julien Melis Graff Racing Mygale
3 Geoffrey Dellus Graff Racing Mygale
Jun 12 Pau
1 Geoffrey Dellus Graff Racing Mygale 33m06.483
2 Julien Melis Graff Racing Mygale 33m23.103
3 Ross Zwolsman Van Diemen 33m25.217
4 Gregory Fargier Mygale 33m37.701
5 Jean-Claude Borel Mygale 33m50.852
6 Marc Benz Van Diemen 33m58.008
Jun 25 Val de Vienne
1 Julien Melis Graff Racing Mygale SJ00 34m19.711
2 Geoffrey Dellus Graff Racing Mygale SJ00 34m27.385
3 Jeremie de Souza Graff Racing Mygale SJ00 34m45.151
4 Jean-Claude Borel Mygale SJ00 34m49.170
5 Aymeric Cousin Swift SC98Z 34m52.348
6 Marc Benz Graff Racing Mygale SJ00 34m52.749
Sep 3 Albi
1 Jeremie de Souza Graff Racing Mygale SJ00 23m57.170, 18 laps
2 Jaroslav Janis Van Diemen RF00 23m57.469
3 Geoffrey Dellus Graff Racing Mygale SJ00 23m58.383
4 Marc Benz Graff Racing Mygale SJ00 23m59.910
5 Ross Zwolsman Van Diemen 24m13.542
6 Jean-Claude Borel Mygale SJ00 24m13.828
Fastest Lap: Dellus, 1m18.798 (100.74mph)
Sep 17 Le Mans Bugatti
1 Julien Melis Graff Racing Mygale SJ00 18m11.222, 10 laps
2 Jeremie de Souza Graff Racing Mygale SJ00 18m13.260
3 Ross Zwolsman Van Diemen RF00
4 Geoffrey Dellus Graff Racing Mygale SJ00
5 Marc Benz Graff Racing Mygale SJ00
6 Jaroslav Janis Van Diemen RF00
Fastest Lap: Dellus, 1m48.135 (89.00mph)
Sep 23 Spa-Francorchamps
1 James Courtney Van Diemen RF00 25m23.591, 10 laps
2 Robert Dahlgren Van Diemen RF00 25m23.984
3 Mark Taylor Mygale SJ00 25m31.119
4 Peter Gray Van Diemen RF00 25m32.830
5 Jaroslav Janis Van Diemen RF00 25m33.386
6 Bas Schothorst Van Diemen RF00 25m56.644
Fastest Lap: Courtney, 2m30.669 (103.09mph)
Oct 8 Ledenon
1 Julien Melis Graff Racing Mygale SJ00 33m30.945, 22 laps
2 Jeremie de Souza Graff Racing Mygale SJ00 33m32.380
3 Geoffrey Dellus Graff Racing Mygale SJ00
4 Ross Zwolsman Van Diemen RF00
5 Jaroslav Janis Van Diemen RF00
6 Gregory Fargier Mygale SJ96
Fastest Lap: Dellus, 1m30.144 (78.12mph)
Championship Standings
1 Jeremie de Souza Graff Racing Mygale SJ00 137 pts
2 Julien Melis Graff Racing Mygale SJ00 135
3 Geoffrey Dellus Graff Racing Mygale SJ00 115
4 Ross Zwolsman Van Diemen RF00 95
5 Jaroslav Janis Van Diemen RF00 80
6 Marc Benz Graff Racing Mygale SJ00 78
Germany
German Formula Ford
Apr 30 Oschersleben
1 Marc Benz Jenzer Racing Van Diemen RF00
2 Jaroslav Janis Eifelland Racing Van Diemen RF00
May 14 Siegerland
1 Marc Benz Jenzer Racing Van Diemen RF00
2 Jaroslav Janis Eifelland Racing
3 Ross Zwolsman Eifelland Racing
Jun 4 Zandvoort
1 Marc Benz Jenzer Racing Van Diemen RF00
Jun 22 Nürburgring
1 Marc Benz Jenzer Racing Van Diemen RF00 25m22.032, 14 laps
2 Jaroslav Janis Eifelland Racing Van Diemen RF00 25m24.337
3 Norbert Siedler Mygale SJ99 25m37.016
4 Thomas Conrad Swift SC98Z 25m42.295
5 Bastian Kolmsee Mygale SJ98 25m42.474
6 Andreas Palmberger Swift SC98Z 25m42.789
Fastest Lap: Siedler, 1m47.584 (94.67mph)
Jul 23 Salzburgring
1 Norbert Siedler Mygale SJ98 22m21.302, 15 laps
2 Riko Furtbauer Van Diemen RF00 22m23.118
3 Catharina Feiser Mygale SJ98 22m23.516
4 Thomas Conrad Swift SC98Z
5 Andreas Palmberger Swift SC98Z
6 Peter Heinrichsberger Mygale SJ99
Fastest Lap: Marc Benz, 1m27.605 (107.99mph)
Aug 27 Nürburgring
1 Robert Bjorkman Mygale SJ98 12m43.144, 6 laps
2 Ross Zwolsman Eifelland Racing Van Diemen RF2000 13m15.994
3 Hanno Hess Van Diemen RF99 13m16.469
4 Jaroslav Janis Eifelland Racing Van Diemen RF00 13m21.355
5 Norbert Siedler Mygale SJ99 13m22.991
6 Tapio Katajakunnas Van Diemen RF2000 13m32.319
Fastest Lap: Janis, 1m51.904
Sep 10 Hockenheim
1 Marc Benz Jenzer Racing Van Diemen RF00 25m55.557, 23 laps
2 Jaroslav Janis Eifelland Racing Van Diemen RF00 25m56.148
3 Robert Bjorkman Mygale SJ99 25m58.874
4 Norbert Siedler Mygale SJ98 26m02.303
5 Tom Keller Van Diemen RF99 26m11.119
6 Tapio Katajakunnas Van Diemen RF00 26m13.214
Fastest Lap: Benz, 1m06.401 (88.81mph)
Oct 1 Oschersleben
1 Marc Benz Jenzer Racing Van Diemen RF00 26m06.232, 17 laps
2 Jaroslav Janis Eifelland Racing Van Diemen RF00 26m06.656
3 Ross Zwolsman Eifelland Racing Van Diemen RF2000 26m15.812
4 Riko Furtbauer Van Diemen RF00 26m24.243
5 Bastian Kolmsee Mygale SJ00 26m28.266
6 Marcel Engels Van Diemen RF98 26m28.582
Fastest Lap: Janis, 1m31.508 (89.58mph)
Championship Standings
1 Marc Benz 142 pts
2 Jaroslav Janis 120
3 Robert Bjorkman 79
4 Thomas Conrad 77
5 Ross Zwolsman 73
6 Norbert Siedler 62
German Touring Car Challenge
Apr 30 Oschersleben
1 Franz Engstler BMW 320i
2 Michael Funke Ford Focus
3 Jurgen Hohenester VW Golf
May 14 Siegerland
1 Thomas Winkelhcok BMW 320i 32m20.241
2 Jurgen Hohenester VW Golf 32m23.689
3 Markus Palttala Honda Integra 32m23.911
4 Franz Engstler BMW 320i 32m38.650
5 Dirk Adorf Opel Astra GSi 32m44.057
6 Thomas Klenke Ford Focus 32m44.429
7 Rudiger Julius BMW 320i 32m46.237
8 Claudia Hurtgen Ford Focus 32m47.610
9 Manfred Volk BMW 320i
10 Marc Simon Opel Astra GSi
Fastest Lap: Winkelhock, 1m23.458 (89.71mph)
Jun 4 Zandvoort
1 Thomas Winkelhock BMW 320i 18 laps
2 Ellen Lohr BMW 320i
3 Michael Funke Ford Focus
4 Artur Deutgen BMW 320i
5 Jurgen Hohenester VW Golf
6 Stefan Kissling Opel Astra Gsi
Jun 22 Nürburgring - GP Track
1 Franz Engstler BMW 320i 33m08.959, 17 laps
2 Jurgen Hohenester VW Golf GTI 33m12.862
3 Artur Deutgen BMW 320i 33m18.535
4 Rudiger Julius BMW 320i 33m21.175
5 Patrick Simon Alfa Romeo 156 33m29.742
6 Ellen Lohr BMW 320i 33m30.385
Fastest Lap: Engstler, 1m55.210 (88.40mph)
Jun 24 Nürburgring - Nordschleife
1 Franz Engstler BMW 320i 39m37.239, 4 laps
2 Michael Funke Ford Focus 39m39.913
3 Jurgen Hohenester VW Golf GTI 39m41.670
4 Thomas Winkelhock BMW 320i 39m42.472
5 Dirk Adorf Opel Astra Gsi 39m42.879
6 Artur Deutgen BMW 320i 39m56.191
Fastest Lap: Stefan Kissling (Opel Astra Gsi),
Jul 23 Salzburgring
1 Stefan Kissling Opel Astra Gsi 29m12.411, 18 laps
2 Thomas Winkelhock BMW 320i 29m13.186
3 Jurgen Hohenester VW Golf GTI 29m18.012
4 Ellen Lohr BMW 320i 29m24.088
5 Rudiger Julius BMW 320i 29m30.735
6 Franz Engstler BMW 320i 29m31.149
Fastest Lap: Julius, 1m35.450 (99.12mph)
Aug 27 Nürburgring
1 Michael Funke Ford Focus 29m06.931, 15 laps
2 Stefan Kissling Opel Astra Gsi 29m16.014
3 Artur Deutgen BMW 320i 29m20.371
4 Patrick Bernhardt Ford Focus 29m21.222
5 Franz Engstler BMW 320i 29m24.471
6 Rudiger Julius BMW 320i 29m27.017
Fastest Lap: Kissling, 1m55.702 (141.757kph)
Sep 10 Hockenheim
1 Thomas Klenke Ford Focus 35m40.082, 29 laps
2 Franz Engstler BMW 320i 35m45.483
3 Marc Simon Opel Astra GSi 35m54.812
4 Jurgen Hohenester VW Golf GTI
5 Markus Gedlich Ford Focus
6 Ellen Lohr BMW 320i
Fastest Lap: Simon, 1m12.418 (81.43mph)
Oct 1 Oschersleben
1 Stefan Kissling Opel Astra Gsi 35m38.301, 21 laps
2 Michael Funke Ford Focus 35m38.929
3 Thomas Klenke Ford Focus 35m41.939
4 Claudia Hurtgen Ford Focus 35m42.847
5 Ellen Lohr BMW 320i 35m43.162
6 Franz Engstler BMW 320i 35m47.801
Fastest Lap: Marc Simon (Opel), 1m39.830 (82.11mph)
Championship Result
1 Franz Engstler BMW 320i 322 pts
2 Jurgen Hohenester VW Golf GTI 322
3 Michael Funke Ford Focus 255
4 Thomas Winkelhock BMW 320i 229
5 Ellen Lohr BMW 320i 223
6 Stefan Kissling Opel Astra Gsi 202
German Formula König
May 14 Siegerland
1 Thomas Pichler
2 Sven Barth
3 Bernhard Auinger
Jul 23 Salzburgring
1 Thomas Pichler 19m50.210, 13 laps
2 Dirk Werner 19m50.672
3 Bernhard Auinger
4 Christopher Bruck
5 Tobias Alzenberger
6 Gottfried Armin Grasser
Fastest Lap: Auinger, 1m29.912 (105.22mph)
Oct 1 Oschersleben
1 Bernhard Auinger 22m43.698, 15 laps
2 Christopher Bruck 22m45.768
3 Tobias Pfister 22m46.201
4 Tobias Alzenberger 22m50.703
5 Kim Hermans 22m53.911
6 Dirk Werner 22m54.334
Fastest Lap: Auinger, 1m29.923 (91.16mph)
Championship Result
1 Bernhard Auinger 176 pts
2 Dirk Werner 145
3 Tobias Alzenberger 140
4 Tobias Pfister 104
5 Thomas Pichler 101
6 Kim Hermans 96
German Porsche Carrera Cup
May 28 Hockenheim
1 Timo Bernhard
2 Jorg Bergmeister
3 Frank Schmickler
Jun 18 Oschersleben
1 Jorg Bergmeister 34m44.992, 22 laps
2 Timo Bernhard 34m45.480
3 Frank Stippler 34m46.342
4 Timo Rumpfkell 34m46.588
5 Alexander Burgstaller 34m59.682
6 Frank Schmickler 34m59.872
Fastest Lap: Burgstaller, 1m33.843 (87.41mph)
Jul 9 Norisring
1 Frank Schmickler 37m13.358, 35 laps
2 Frank Stippler 37m15.337
3 Jorg Bergmeister 37m21.163
4 Gerhard Muller 37m24.481
5 Timo Bernhard 37m25.908
6 Tim Bergmeister 37m30.728
Aug 6 Sachsenring
1 Tim Bergmeister 22m16.389, 15 laps
2 Jorg Bergmeister 22m17.108
3 Daniel Bauer 22m19.165
4 Sandy Grau 22m19.959
5 Timo Rumpfkell 22m20.276
6 Alex Davison 22m20.595
Fastest Lap: Roland Asch, 1m26.620 (87.39mph)
Aug 20 Nürburgring
1 Timo Bernhard 34m13.542, 18 laps
2 Frank Stippler 34m18.537
3 Jorg Bergmeister 34m23.838
4 Jochen Land 34m25.868
5 Marc Lieb 34m26.214
6 Roland Asch 34m26.972
Fastest Lap: Timo Bernhard, 1m46.790 (95.37mph)
Sep 3 Lausitzring
1 Roland Asch 28m54.141, 12 laps
2 Marc Lieb 28m54.712
3 Jorg Bergmeister 28m56.553
4 Frank Stippler 28m57.910
5 Erik Schwarz 28m58.558
6 Alexander Burgstaller 28m59.316
Oct 8 Nürburgring
1 Frank Stippler 32m16.669, 18 laps
2 Marc Lieb 32m18.780
3 Frank Schmickler 32m25.664
4 Tim Bergmeister 32m25.936
5 Sandy Grau 32m27.631
6 Jochen Land 32m28.598
Fastest Lap: Timo Bernhard, 1m45.643 (96.30mph)
Oct 29 Hockenheim
1 Jorg Bergmeister 27m50.999, 12 laps
2 Patrick Huisman 27m55.435
3 Sandy Grau 27m56.299
4 Marc Lieb 27m56.372
5 Frank Stippler 28m00.191
6 Jochen Land 28m07.295
Fastest Lap: Timo Bernhard, 2m17.924 (110.59mph)
Championship Result
1 Jorg Bergmeister 152 pts
2 Frank Stippler 121
3 Timo Bernhard 113
4 Sandy Grau 109
5 Marc Lieb 89
6 Frank Schmickler 87
German Formula ADAC
May 28 Hockenheim
1 Thomas Reithmuller
2 Adrian Wolf
3 Hannes Lachinger
May 28 Hockenheim
1 Thomas Reithmuller
2 Niki Ruhstorfer
3 Kimmo Liimatainen
Jul 9 Norisring
1 Adrian Wolf 21m36.336, 21 laps
2 Franz Schmoller 21m39.342
3 Hendrik Vieth 21m43.946
4 Kimmo Liimatainen 21m44.695
5 Henrik Wilking 21m49.273
6 Benjamin Leuenberger
Fastest Lap: Wolf, 59.114s (86.98mph)
Jul 9 Norisring
1 Kimmo Liimatainen 21m12.424, 22 laps
2 Hannes Lachinger 21m12.635
3 Niki Ruhstorfer 21m12.748
4 Henrik Wilking 21m12.777
5 Sascha Lauer-Ruf 21m19.460
6 Cesar Campanico
Fastest Lap: Lachinger, 56.206s (91.48mph)
Aug 6 Sachsenring
1 Hannes Lachinger 16m48.307, 12 laps
2 Kimmo Liimatainen 16m48.636
3 Cesar Migeul Campanico
4 Sascha Lauer-Ruf
5 Marvin Bylitza
6 Henrik Wilking
Aug 6 Sachsenring
1 Hannes Lachinger 22m16.269, 16 laps
2 Kimmo Liimatainen 22m21.209
3 Cesar Migeul Campanico
4 Christian Klein
5 Henrik Wilking
6 Sascha Lauer-Ruf
Aug 20 Nürburgring
1 Hannes Lachinger 23m30.935, 13 laps
2 Cesar Migeul Campanico 23m32.055
3 Kimmo Liimatainen 23m32.942
4 Henrik Wilking 23m36.982
5 Thomas Riethmuller 23m41.191
6 Franz Schmoller 23m48.555
Fastest Lap: Liimatainen, 1m46.799 (95.36mph)
Aug 20 Nürburgring
1 Hannes Lachinger 23m27.559, 12 laps
2 Cesar Miguel Campanico 23m36.009
3 Henrik Wilking 23m36.796
4 Kimmo Liimatainen 23m38.533
5 Adrian Wolf 23m43.313
6 Thomas Riethmuller 23m43.584
Fastest Lap: Campanico, 1m51.918 (91.00mph)
Oct 8 Nürburgring
1 Kimmo Liimatainen 22m35.430, 13 laps
2 Hannes Lachinger 22m46.322
3 Henrik Wilking
4 Niki Ruhstorfer
5 Christian Klien
6 Benjamin Leuenberger
Fastest Lap: Lachinger, 1m42.903 (98.87mph)
Oct 8 Nürburgring
1 Kimmo Liimatainen 22m53.550, 13 laps
2 Cesar Miguel Campanico 22m56.481
3 Niki Ruhstorfer
4 Christian Klien
5 Benjamin Leuenberger
6 Sasche Lauer-Rug
Fastest Lap: Lachinger, 1m43.808 (98.00mph)
Oct 29 Hockenheim
1 Kimmo Liimatainen 24m02.045, 10 laps
2 Henrik Wilking 24m02.750
3 Hannes Lachinger 24m10.693
4 Adrian Wolf 24m11.886
5 Marc Hennerici 24m14.233
6 Sascha Lauer-Ruf 24m20.763
Fastest Lap: Wilking, 2m22.150 (107.30mph)
Oct 29 Hockenheim
1 Henrik Wilking 24m01.931, 9 laps
2 Hannes Lachinger 24m04.718
3 Kimmo Liimatainen 24m04.793
4 Hendrik Vieth 24m14.871
5 Franz Schmoller 24m20.449
6 Christian Klien 24m25.041
Fastest Lap: Lachinger, 2m38.780 (96.06mph)
Championship Result
1 Hannes Lachinger 232 pts
2 Kimmo Liimatainen 227
3 Henrik Wilking 144
4 Cesar Miguel Campanico 134
5 Niki Ruhstorfer 132
6 Adrian Wolf 105
VW Beetle Cup
May 28 Hockenheim
1 Pontus Morth
2 Thomas Braumuller
3 Thomas Faraas
Sweden
Swedish Formula Ford
May 7 Karlskoga
1 Andreas Hansson Van Diemen
May 7 Karlskoga
1 Jimmy Jacobsson Van Diemen
May 28 ?
1 Tobias Klintheim
May 28 ?
1 Alex Danielsson
July 9 Falkenberg
1 Fredrik Heinsjo Van Diemen RF98 23m42.561
2 Tobias Klintheim Van Diemen RF92 23m44.761
3 Patrik Ernstson Swift SC97Z 23m45.116
4 Alexander Danielsson Ray 00F 23m45.570
5 Oscar Palm Van Diemen RF92 23m45.849
6 Johan Svahm Van Diemen RF92 23m46.457
July 9 Falkenberg
1 Alexander Danielsson Ray 00F 19m31.639
2 Fredrik Heinsjo Van Diemen RF98 19m31.928
3 Tobias Klintheim Van Diemen RF92 19m32.026
4 Patrik Ernstson Swift SC97Z 19m33.140
5 Jimmy Jacobsson Van Diemen RF92 19m33.260
6 Andreas Hansson Van Diemen RF92 19m36.219
July 30 Anderstorp
1 Tobias Klintheim Van Diemen RF92 15m44.620, 9 laps
2 Alexander Danielsson Ray 00F 15m45.515
3 Jimmy Jacobsson Van Diemen RF92 15m50.706
4 Johan Svahm Van Diemen RF92 15m50.882
5 Andreas Hansson Van Diemen RF92 15m52.181
6 Patrik Ernstson Swift SC97Z 15m55.591
July 30 Anderstorp
1 Alexander Danielsson Ray 00F 15m41.759, 9 laps
2 Jimmy Jacobsson Van Diemen RF92 15m42.263
3 Fredrik Heinsjo Van Diemen RF98 15m46.794
4 Michael Bergenstal Van Diemen RF92 15m51.149
5 Patrik Ernstson Swift SC97Z 15m53.014
6 Andreas Hansson Van Diemen RF92 15m54.145
Aug 13 Arctic Circle Raceway
1 Andreas Hansson Van Diemen RF92
2 Tobias Klintheim Van Diemen RF92
3 Alexander Danielsson Ray 00F
Aug 13 Arctic Circle Raceway
1 Alexander Danielsson Ray 00F
2 Jimmy Jacobsson Van Diemen RF92
3 Tobias Klintheim Van Diemen RF92
Aug 27 Karlskoga
1 Fredrik Heinsjö Van Diemen RF98 15m24.4, 128.1kph, 15 laps
2 Oscar Palm Van Diemen RF92 15m29.3
3 Christoffer Häggstam
4 Tobias Klintheim Van Diemen RF92
5 Alexander Danielsson Ray 00F
6 Andreas Hansson Van Diemen RF92
7 Andreas Boström
8 Michael Bergenstäl Van Diemen RF92
9 Patrik Ernstson Swift SC97Z
10 Ian Karlsson
Aug 27 Karlskoga
1 Fredrik Heinsjö Van Diemen RF98 15m11.0, 15 laps
2 Alexander Danielsson Ray 00F 15m14.7
3 Andreas Hansson Van Diemen RF92
4 Tobias Klintheim Van Diemen RF92
5 Jimmy Jacobsson Van Diemen RF92
6 Oscar Palm Van Diemen RF92
7 Michael Bergenstäl Van Diemen RF92
8 Ian Karlsson
9 Christensson
10 Patrik Ernstson Swift SC97Z
Sep 10 Mantorp Park
1 Fredrik Heinsjö Van Diemen RF98 17m09.00, 12 laps
2 Alexander Danielsson Ray 00F 17m10.30
3 Tobias Klintheim Van Diemen RF92
4 Andreas Hansson Van Diemen RF92
5 Patrik Ernstson Swift SC97Z
6 Johan Svahn Van Diemen RF92
Fastest Lap: Oscar Palm (Van Diemen), 1m24.251 (82.41mph)
Sep 10 Mantorp Park
1 Alexander Danielsson Ray 00F 23m19.05
2 Tobias Klintheim Van Diemen RF92 23m23.01
3 Johan Svahn Van Diemen RF92
4 Patrik Ernstson Swift SC97Z
5 Hans-Martin Hallberg Van Diemen
6 Tobias Rosen Van Diemen
Fastest Lap: Andreas Hansson, 1m24.586 (82.08mph)
Asia
Asian Touring Cars
May 14 Subic Bay
1 Charles Kwan BMW 320i
2 Paul Chan
May 14 Subic Bay
1 Charles Kwan BMW 320i
2 Henry Lee Jr
May 28 Johor
1 Henry Lee Jr Peugeot 306
2 Charles Kwan BMW 320i
3 Paul Chan BMW 320i
May 28 Johor
1 Charles Kwan BMW 320i
2 Henry Lee Jr Peugeot 306
3 Paul Chan BMW 320i
Jul 9 Shah Alam
1 C Nattavude Peugeot 306 20m19.333, 12 laps
2 Jimmy Low Lek Han Honda Civic 20m22.778
3 Henry Lee Jr Peugeot 306 20m23.332
4 Danny Stacy Chau Honda Civic
5 Chen Jun San Honda Integra
6 Kenny Lo Honda Civic
Jul 9 Shah Alam
1 Charles Kwan BMW 320i 17m02.45, 10 laps
2 Henry Lee Jr Peugeot 306 17m06.89
3 Jimmy Low Lek Han Honda Civic 17m07.63
4 Abdul Halim Razak Honda Civic
5 Lo Ka Chun Honda Integra
6 Kenny Lo Honda Civic
Jul 30 Sepang
1 Henry Lee Jr Peugeot 306 27m42.917, 10 laps
2 Jimmy Low Lek Han Honda Civic 28m19.480
3 Kenny Lo Honda Civic 28m22.440
4 Lo Ka Chun Honda Integra 28m33.220
5 Charles Kwan BMW 320i 28m42.240
6 Miguel Ramirez Honda Civic 28m43.090
Fastest Lap: Lo Ka Chun, 2m44.410
Jul 30 Sepang
1 Charles Kwan BMW 320i 24m51.579, 10 laps
2 C Nattavude Peugeot 306 25m10.067
3 Henry Lee Jr Peugeot 306 25m14.367
4 Lo Ka Chun Honda Integra 25m19.588
5 Kenny Lo Honda Civic 25m30.795
6 Danny Stacy Chau Honda Civic 25m33.909
Fastest Lap: Nattavude, 2m27.381
Sep 3 Prince Bira Circuit
1 Henry Lee Jr Peugeot 306 23m49.85, 20 laps
2 Lam Wai-Hung Honda Integra 23m50.09
3 Kenny Lo Honda Civic
4 Danny Stacy Chau Honda Civic
5 Albert Au Honda Integra
6 Louis Ramirez Honda Civic
Fastest Lap: C.Nattavude, 1m08.70
Sep 3 Prince Bira Circuit
1 C Nattavude Peugeot 306 23m06.10, 20 laps
2 Henry Lee Jr Peugeot 306 23m06.63
3 Charles Kwan BMW 320i
4 Grant Suttaphong Honda Civic
5 Lam Wai-Hung Honda Integra
6 Kenny Lo Honda Civic
Fastest Lap: C.Nattavude, 1m08.02
Oct 8 Zhuhai
1 C Nattavude Peugeot 306 18m53.022
2 Charles Kwan BMW 320i 18m57.062
3 Paul Chan BMW 320i
4 Albert Au Honda Integra
5 Kenny Lo Honda Civic
6 Georges Ramirez Honda Integra
Fastest Lap: C.Nattavude, 1m51.972
Oct 8 Zhuhai
1 Charles Kwan BMW 320i 18m48.897
2 Henry Lee Jr Peugeot 306 18m55.304
3 C Nattavude Peugeot 306
4 Paul Chan BMW 320i
5 Chen Yu I Honda EK4
6 Albert Au Honda Integra
Fastest Lap: C.Nattavude, 1m51.176
Nov 8 Zhuhai - Qualifying Race 1
Pos No CI Name Machine Nat Entrant Time
1 11 A Charles Kwan BMW 320i HK EKS Motorsport 1:50.021
2 8 A Henry Lee Jr Peugeot 306 HK Wk Longman 1:50.043
3 9 A Toni Ruokonen Peugeot 306 GB WK Longman Racing 1:50.427
4 1 A Lo Ka Chun Honda Integra HK 778 Autosports 1:50.890
5 5 A Paul Chan BMW 320i HK EKS Motorsport 1:51.870
6 99 A Lo Ka Fai Honda Integra HK -- 1:52.712
7 10 A Albert Au Honda Integra HK Ghiasport Racing 1:53.171
8 45 B Danny Stacy Chau Honda Civic HK IMSP 1:53.539
9 19 B Kenny Lo Honda Civic HK IMSP 1:54.086
10 4 B Kelvin So Honda Civic HK China Dragon Motor 1:55.141
11 88 A Manuel Ao Leong Mui Honda Integra MAC Ghiasports Racing 1:55.595
12 6 A Gary Sham Honda Integra HK 1:57.016
13 31 A Lo Hung Pui Honda Integra HK IMSP 1:57.089
14 3 B Chen Yu I Honda Civic TW GP Racing 1:57.835
15 16 A Tang Wai Leung Honda Integra HK AAI 1:58.658
16 93 B Ao Chi Hong Honda Civic MAC -- 2:01.874
17 66 B Fisher Ger Honda Civic TW IMSP 2:02.959
Nov 4 Zhuhai - Qualifying Race 2
Pos No CI Name Machine Nat Entrant Time
1 11 A Charles Kwan BMW 320i HK EKS Motorsport 1:49.512
2 9 A Toni Ruokonen Peugeot 306 GB WK Longman Racing 1:49.571
3 8 A Henry Lee Jr Peugeot 306 HK Wk Longman 1:50.172
4 1 A Lo Ka Chun Honda Integra HK 778 Autosports 1:50.745
5 5 A Paul Chan BMW 320i HK EKS Motorsport 1:51.819
6 99 A Lo Ka Fai Honda Integra HK -- 1:52.303
7 10 A Albert Au Honda Integra HK Ghiasport Racing 1:52.851
8 19 B Kenny Lo Honda Civic HK IMSP 1:53.614
9 3 B Chen Yu I Honda Civic TW GP Racing 1:53.900
10 45 B Danny Stacy Chau Honda Civic HK IMSP 1:54.173
11 88 A Manuel Ao Leong Honda Integra MAC Ghiasports Racing 1:57.137
12 93 B Ao Chi Hong Honda Civic MAC -- 1:57.498
13 16 A Tang Wai Leung Honda Integra HK AAI 2:00.396
14 66 B Fisher Ger Honda Civic TW IMSP 2:00.879
15 6 A Gary Sham Honda Integra HK 2:01.038
16 4 B Kelvin So Honda Civic HK China Dragon Motor --
17 31 A Lo Hung Pui Honda Integra HK IMSP Racing Club
Nov 5 Zhuhai
1 Toni Ruokonen Peugeot 306 18m40.169
2 Lo Ka Chun Honda Integra 18m45.148
3 Chen Yu Chang Honda Civic
4 Kelvin So Honda Civic
5 Danny Stacy Chau Honda Civic
6 Albert Au Honda Integra
Fastest Lap: Henry Lee Jr (Peugeot 306), 1m49.839
Nov 5 Zhuhai
1 Henry Lee Jr Peugeot 306 18m50.940
2 Toni Ruokonen Peugeot 306 18m51.143
3 Lo Ka Chun Honda Integra
4 Danny Stacy Chau Honda Civic
5 Albert Au Honda Integra
6 Kelvin So Honda Civic
Fastest Lap: Toni Ruokenen, 1m50.669
Championship Standings
1 Henry Lee Jr 217 pts
2 Charles Kwan 191
3 Albert Au 132
Asian F2000
May 28 Johor
1 Ng Wai Leong
2 P Sureshwaren
3 Mark Goddard
Jul 30 Sepang
1 Parthiva Sureshwaren 22m34.58, 10 laps
2 Ng Wai Leong 22m45.62
3 Mark Goddard
4 Kenneth Ma
5 Jonathan Chan
6 Mike Miller
Fastest Lap: Sureshwaren, 2m14.41
Jul 30 Sepang
1 Mark Goddard 18m45.27, 8 laps
2 Parthiva Sureshwaren 18m52.93
3 Ng Wai Leong
4 Kenneth Ma
5 Nick Thomas
6 Jonathan Chan
Fastest Lap: Goddard, 2m17.58
Jul 30 Sepang
1 Mark Goddard 22m58.68, 10 laps
2 Ng Wai Leong 23m08.55
3 Parthiva Sureshwaren
4 Daniel Marti
5 Kinson Loo
6 Nick Thomas
Fastest Lap: Sureshwaren, 2m14.94
Sep 3 Prince Bira Circuit
1 Ng Wai Leong 21m04.95, 20 laps
2 Parthiva Sureshwaren 21m10.72
3 Mark Goddard
4 David Sonenscher
5 Daniel Marti
6 Kinson Loo
Fastest Lap: Sureshwaren, 1m02.49
Sep 3 Prince Birac Circuit
1 Ng Wai Leong 21m08.41, 20 laps
2 Mark Goddard 21m20.52
3 Parthiva Sureshwaren
4 David Sonenscher
5 Kinson Loo
Fastest Lap: Ng, 1m02.44
5 November Zhuhai
Qualifying Results Round 14
Pos No Name Nat Entrant Time
1 1 Ng Wai Leong MAL Meritus 1:40.432
2 11 Mark Goddard GB Ghiasports Racing 1:40.735
3 78 Philip Descombes FRA FRD 1:40.737
4 4 P Sureshwaren IND 1:41.423
5 12 Daniel Marti SZ Ghiasports Racing 1:42.724
6 6 Joe Merczei MAC Team Red Wing 1:42.959
7 10 Kinson Loo HK Ghiasports Racing 1:43.608
8 28 Alex Li HK Megaspeed 1:44.305
9 7 Mike Miller GB Team Red Wing 1:45.123
10 5 Kenji Kawagoe JAP Megaspeed 1:47.563
Race 1 Result
1 Ng Wai Leong 17m05.554
2 Philippe Descombes 17m07.648
3 Parthiva Sureshwaren
4 Mark Goddard
5 Joe Merszei
6 Mike Miller
Fastest Lap: Goddard, 1m41.457
Race 2 Result
1 Ng Wai Leong 17m13.044
2 Mark Goddard 17m14.500
3 Parthiva Sureshwaren
4 Daniel Marti
6 Mike Miller
Fastest Lap: Goddard, 1m41.870
Championship Result
1 Ng Wai Leong 220 pts
2 Parthiva Sureshwaren 210
Italy
Italian Formula Renault
May 14 Imola
1 Felipe Massa 22m36.365, 12 laps
2 Ronnie Quintarelli 22m41.029
3 Alessandro Piccolo 22m41.319
4 Raffaele Gianmaria 22m53.287
5 Mirko Venturi 22m56.255
6 Roberto Toninelli 22m57.821
7 Fausto Ippoliti 23m00.306
8 Filippo Zadotti 23m02.009
9 Stefano d'Aste 23m08.130
10 Natale Maggio 23m10.241
Fastest Lap: Piccolo, 1m52.333 (98.17mph)
May 28 Magione
DSQ Richard Antinucci illegal engine cover
1 Ronnie Quintarelli
2 Fabrizio del Monte
Jun 18 Varano
1 Ronnie Quintarelli 30m47.739, 85.48mph, 39 laps
2 Alessandro Piccolo
3 Raffaele Gianmaria
4 Roberto Toninelli
5 Alessandro Vitacolonna
6 Fausto Ippoliti
7 Natale Maggio
8 Luca Pasquesi
9 Filippo Zadotti
10 Stefano D'Aste
Fastest Lap: Felipe Massa, 46.558s (86.98mph)
Jun 25 Monza
1 Felipe Massa 26m14.612, 14 laps
2 Alessandro Piccolo 26m19.340
3 Roberto Toninelli 26m20.738
4 Richard Antinucci 26m20.843
5 Raffaele Gianmaria 26m21.166
Fastest Lap: Nicola Gianniberti, 1m51.244
Jul 23 Vallelunga
1 Raffaele Gianmaria 27m05.170, 22 laps
2 Mirko Venturi 27m08.451
3 Felippo Zadotti 27m10.035
4 Davide Mastracci
5 Alessandro Piccolo
6 Natale Maggio
Jul 23 Vallelunga
1 Felipe Massa 27m05.239, 22 laps
2 Fabrizio del Monte 27m08.530
3 Mirko Venturi 27m13.560
4 Matteo Grassotto
5 Natale Maggio
6 Alessandro Piccolo
Sep 3 Enna-Pergusa
1 Nicola Gianniberti 28m03.738, 16 laps
2 Mirko Venturi 28m08.372
3 Felipe Massa 28m11.848
4 Alessandro Piccolo 28m12.250
5 Raffaele Gianmaria 28m12.559
6 Augustus Farfus 28m16.823
Fastest Lap: Fabrizio del Monte, 1m43.895 (106.52mph)
Sep 24 Binetto
1 Raffaele Gianmaria 31m18.625, 40 laps
2 Alessandro Vitacolonna 31m23.420
3 Ronnie Quintarelli 31m36.148
4 Fausto Ippoliti 31m36.493
5 Nicola Gianniberti 31m36.678
6 Natale Maggio 31m37.562
Fastest Lap: Gianmaria, 46.034s (76.58mph)
Oct 22 Misano
1 Augusto Farfus 23m09.415, 15 laps
2 Fabrizio Del Monte 23m14.904
3 Ronnie Quintarelli 23m19.270
4 Roberto Toninelli 23m19.806
5 Alessandro Piccolo 23m20.776
6 Nicola Gianniberti 23m22.902
Fastest Lap: Farfus, 1m31.852 (98.89mph)
Dec 9 Valencia
1 Felipe Massa 24m09.835, 15 laps
2 Richard Antinucci 24m12.968
3 Raffaele Gianmaria 24m19.609
4 Ryan Briscoe 24m10.160
5 Natale Maggio 24m20.882
6 Ronnie Quintarelli 24m21.064
Fastest Lap: Massa, 1m35.293 (93.96mph)
Championship Result
1 Felipe Massa Cram Competition Tatuus 147 pts
2 Raffaele Gianmaria 147
3 Ronnie Quintarelli 139
4 Alessandro Piccolo 120
5 Roberto Toninelli 86
6 Mirko Venturi 82
Russia
Russian Touring Car Championship
May 13 St.Petersburg
1 Vladimir Scharandin VW Golf 37m02.404, 26 laps
2 Oleg Keselman Honda Accord 37m05.963
3 Richard Kaye Honda Accord 37m19.881
4 Boris Schulmeister VW Golf 37m30.838
5 Evgeni Vasin VW Golf 37m31.950
6 Mikhail Uhov BMW 320i 37m37.332
7 Alexander Mironov VW Golf 37m57.684
8 Rustem Tregulov Opel Astra 38m10.960
9 Dmitry Korolev Opel Astra 25 laps (24?)
10 Alexander Schaburov BMW 320i 25 laps
May 28 Togliatti
1 Vladimir Sukhov VW Golf 39m19.846, 21 laps
2 Valeri Ivanov Peugeot 306 39m21.654
3 Sergey Alyasov VW Golf 39m22.520
4 Anton Zakharov Peugeot 306 39m32.455
5 Mikhail Uhov BMW 320i 39m48.218
6 Boris Schulmeister VW Golf 39m54.817
R Boris Maslov accident
R Alexander Mironov VW Golf accident
- Oleg Keselman Honda Accord Integra DSQ - dangerous driving
R Dmitry Korolev Opel Astra ret/1 lap/engine
Jun 11 Moscow
1 Mikhail Uhov BMW 320i 36m48.508, 26 laps
2 Vladimir Scharandin VW Golf GTi 36m57.933
3 Anton Zakharov Peugeot 306 36m59.943
4 Boris Schulmeister VW Golf GTi 37m22.750
5 Valery Ivanov Peugeot 306 37m43.208
6 Dmitry Korolev Opel Astra
Jun 25 St.Petersburg
1 Mikhail Uhov BMW 320i 36m48.508, 26 laps
2 Vladimir Scharandin VW Golf GTi 36m57.933
3 Anton Zakharov Peugeot 306 36m59.943
4 Boris Schulmeister VW Golf GTi 37m22.750
5 Valery Ivanov Peugeot 306 37m43.208
6 Dmitry Korolev Opel Astra 37m56.032
Jul 9 Moscow
1 Mikhail Uchov BMW 320i 36m39.312, 26 laps
2 Dmitry Korolev Opel Astra 37m01.129
3 Boris Schulmeister VW Golf GTi 37m04.331
4 Anton Zakharov Peugeot 306 37m15.346
5 Evgeni Vasin VW Golf 37m21.662
6 Alexander Mironov VW Golf 37m27.651
Fastest Lap: Richard Kaye (Honda Integra), 1m23.324
Jul 30 St.Petersburg
1 Dmitry Korolev Opel Astra 33m32.678, 26 laps
2 Mikhail Uhov BMW 320i 33m34.864
3 Richard Kaye Honda Integra 33m47.761
4 Oleg Keselman Honda Integra 33m57.870
5 Sergey Alyasov VW Golf GTi 34m12.604
6 Vladimir Scharandin VW Golf GTi 34m13.975
Aug 27 Moscow
1 Richard Kaye Honda Integra 44m39.105, 27 laps
2 Mikhail Uhov BMW 320i 44m43.478
3 Oleg Keselman Honda Integra 44m53.768
4 Dmitry Korolev Opel Astra
5 Boris Schulmeister VW Golf GTi
6 Sergey Alyasov VW Golf Gti
Sep 17 Togliatti
1 Richard Kaye Honda Integra 42m28.205, 22 laps
2 Dmitry Korolev Opel Astra 42m34.054
3 Boris Maslov Lada 21110 42m40.736
4 Mikhail Uhov BMW 320i 42m48.631
5 Vladimir Sukhov VW Golf GTI 42m54.970
6 Rustem Tregulov Opel Astra 43m36.388
Fastest Lap: Kaye, 1m50.295
Oct 8 St.Petersburg
1 Dmitry Korolev Opel Astra 40m46.167, 27 laps
2 Richard Kaye Honda Integra 40m48.045
3 Patrick Bernhardt VW Golf GTI 40m55.253
4 Mikhail Uhov BMW 320i 41m07.481
5 Boris Schulmeister VW Golf GTI 41m13.323
6 Rustem Tregulov Opel Astra 41m15.184
Fastest Lap: Kaye, 1m18.576
Championship Standings
1 Mikhail Uhov BMW 320I 124 pts
2 Dmitry Korolev Opel Astra 88
3 Richard Kaye Honda Integra 79
4 Boris Schulmeister VW Golf GTI 57
5 Vladimir Scharandin VW Golf GTi 56
6 Anton Zakharov Peugeot 306 52
= Oleg Keselman Honda Integra 52
Russian F3 Championship
May 28 Togliatti
1 Alberto Pedemonte Dallara-Renault 33m05.654, 21 laps
2 Alexey Pavlovsky Dallara-Renault 33m20.438
3 Maurizio Mediani Dallara-Fiat 33m20.922
4 Viktor Kozankov Dallara-Opel 33m28.773
5 Evgeni Kuvaldin Dallara-Opel 34m18.849
6 Alexander Antonov Dallara-Fiat 34m23.118
Jun 11 Moscow
1 Alberto Pedemonte Dallara-Renault 31m33.231, 27 laps
2 Viktor Kozankov Dallara-Opel 31m44.135
3 Alexey Pavlovsky Dallara-Renault 31m52.459
4 Alexander Kuzmin Dallara-Opel 26 laps
5 Alexander Potekhin Dallara
Jun 25 St.Petersburg
1 Maurizio Mediani Dallara-Fiat 31m02.515, 27 laps
2 Alberto Pedemonte Dallara-Renault 31m09.252
3 Alexey Pavlovsky Dallara-Renault 31m32.110
4 Alexander Kuzmin Dallara-Opel 26 laps
5 Alexander Antonov Dallara-Fiat 26 laps
6 David Ramishvili Dallara-Fiat 26 laps
Jul 9 Moscow
1 Alberto Pedemonte Dallara-Renault 29m24.227, 26 laps
2 Maurizio Mediani Dallara-Fiat 30m04.430
3 Alexey Pavlovsky Dallara-Renault 30m20.652
4 Alexander Antonov Dallara-Fiat 30m28.246
5 Viktor Kozankov Dallara-Opel 30m49.249
6 Evgeni Kuvaldin Dallara-Opel 25 laps
Jul 30 St.Petersburg
1 Alberto Pedemonte Dallara-Renault F399 27m43.856, 25 laps
2 Maurizio Mediani Dallara-Fiat F399 27m44.737
3 Viktor Kozankov Dallara-Opel F397 28m22.665
4 Alexander Kuzmin Dallara-Opel F397 28m23.197
5 Alexander Antonov Dallara-Fiat F394 28m29.268
6 Sergey Zlobin Dallara-Opel F398 24 laps
Aug 27 Moscow
1 Maurizio Mediani Dallara-Fiat F399 31m28.916, 26 laps
2 Alexey Pavlovsky Dallara-Renault F398 31m30.289
3 Alexander Kuzmin Dallara-Opel F397 31m42.196
4 David Ramishvili Dallara-Fiat F394 25 laps
5 Alexander Antonov Dallara-Fiat F394 24 laps
6 Viktor Kozankov Dallara-Opel F397 22 laps
Sep 17 Togliatti
1 Alberto Pedemonte Dallara-Renault F399 34m31.961, 22 laps
2 Viktor Kozankov Dallara-Opel F397 34m33.084
3 Alexey Pavlovsky Dallara-Renault F398 35m00.257
4 Alexander Antonov Dallara-Fiat F394 35m13.576
5 Sergey Zlobin Dallara-Opel F398 36m06.681
6 Ilya Kozankov Dallara-Opel F397 21 laps
Fastest Lap: V.Kozankov, 1m31.699
Oct 8 St.Petersburg
1 Maurizio Mediani Dallara-Fiat F399 30m39.345, 27 laps
2 Alberto Pedemonte Dallara-Renault F399 30m39.575
3 Alexander Antonov Dallara-Fiat F394
4 Viktor Kozankov Dallara-Opel F397
5 Alexey Pavlovsky Dallara-Renault F398
6 Sergey Zlobin Dallara-Opel F398
Fastest Lap: Pedemonte, 1m06.718 (89.13mph)
Championship Standings
1 Alberto Pedemonte Dallara-Renault F399 145 pts
2 Maurizio Mediani Dallara-Fiat F399 106
3 Viktor Kozankov Dallara-Opel F397 96
4 Alexey Pavlovsky Dallara-Renault F398 90
5 Alexander Antonov Dallara-Fiat F394 62
6 Alexander Kuzmin Dallara-Opel F397 42
International Super Production Race - Nevsky-Ring (St.Petersburg), 8 October
1 Olli Haapalainen VW Golf GTI 37m26.160, 27 laps
2 Mikhail Uhov BMW 320I 37m31.336
3 Rustern Tregulov Opel Astra 37m55.869
4 Oleg Keselman Honda Integra 38m12.015
5 Boris Schulmeister VW Golf GTI 38m12.390
6 Sergey Nuzdin VAZ 2110 38m12.982
Fastest Lap: Richard Kaye (Honda Integra), 1m18.484, 75.76mph
Austria
Austrian F3
May 21 A1-Ring
1 Fulvio Cavicchi
2 Jaroslav Kostelecky
May 21 A1-Ring
1 Marco Schaerf
2 Franz Woss
Spain
Spanish GT Championship
May 28 Valencia
1 Balba Camino/Miguel Angel de Castro Marcos
2 Jordi Serra/Eduardo de Aysa Porsche 911 GT2
May 28 Valencia
1 Jordi Serra/Eduardo de Aysa Porsche 911 GT2
2 Balba Camino/Miguel Angel de Castro Marcos
Jul 2 Albacete
1 Balba Camino/Miguel Angel de Castro Marcos LM600 56m21.327, 29 laps
2 Juan Jose Abia de la Torre/Ni Amorim Porsche 911 GT2 56m22.045
3 Tomas Saldana/Angel Burgueno Porsche 911 GT3-R 56m44.330
4 Carlos Vilarubi/Jordi Gene Porsche 996 Cup 57m11.620
5 Pablo Hohenlohe/Francesc Gutierrez Lamborghini Diablo 57m21.634
6 Javier Arias/Chano Arias Ferrari 360 Modena 57m23.197
Jul 2 Albacete
1 Juan Jose Abia de la Torre/Ni Amorim Porsche 911 GT2 50m13.837, 30 laps
2 Jesus Diez Villaroel Porsche 911 GT2 Evo 50m16.894
3 Tomas Saldana/Angel Burgueno Porsche 911 GT3-R 50m57.910
4 Javier Diaz/Fermin Velez Ferrari 360 Modena 51m56.476
5 Gines Vivancos/Alvaro Bulto Ferrari 360 Modena 29 laps
6 Xavier Camp/Tom Puig Saleen Mustang 29 laps
Sep 10 Jarama
1 Jesus Diez Villaroel Porsche 911 GT2 Evo 46m19.464, 27 laps
2 Balba Camino/Miguel Angel de Castro Marcos LM600 46m32.979
3 Tomas Saldana/Angel Burgueno Porsche 911 GT3-R
4 Jordi Serra/Eduardo de Aysa Porsche 911 GT2
5 Alberto Castello/Carlos Palau Lister Storm
6 Victor Fernandez/Javier Mora Porsche 996
Fastest Lap: de Castro, 1m34.896 (90.70mph)
Sep 10 Jarama
1 Jesus Diez Villaroel Porsche 911 GT2 Evo 46m48.635, 27 laps
2 Alberto Castello/Carlos Palau Lister Storm 46m52.969
3 Juan Jose Alba de la Torre/Ni Amorim Porsche 911 GT2
4 Jordi Serra/Eduardo de Aysa Porsche 911 GT2
5 Tomas Saldana/Angel Burgueno Porsche 911 GT3-R
6 Jose Maria Perez Fontan Porsche 911 RSR
Fastest Lap: de Castro, 1m37.825 (87.98mph)
Oct 15 Jerez
1 Polo Villaamil/Cor Euser Marcos LM600 45m55.116, 24 laps
2 Balba Camino/Miguel Angel de Castro Marcos LM600 45m55.399
3 Alberto Castello/Carlos Palau Lister Storm 46m12.308
4 Jordi Serra/Eduardo de Aysa Porsche 911 GT2 46m32.987
5 Jesus Diez Villaroel Porsche 911 GT2 Evo 46m46.251
6 Paco Orti Porsche 911 GT2 47m09.781
Fastest Lap: de Castro, 1m45.191 (94.00mph)
Oct 15 Jerez
1 Polo Villaamil/Cor Euser Marcos LM600 45m16.103, 24 laps
2 Balba Camino/Miguel Angel de Castro Marcos LM600 45m19.345
3 Jesus Diez Villaroel Porsche 911 GT2 Evo 45m34.854
4 Alberto Castello/Carlos Palau Lister Storm 45m43.788
5 Paco Orti Porsche 911 GT2 45m35.666
6 Luis Villamil/Sandro Sardelli Porsche 996 Cup 47m06.537
Fastest Lap: de Castro, 1m44.082 (95.00mph)
Nov 12 Barcelona
1 Hubert Haupt/Andre Ahrle Porsche 911 GT2 50m16.997
2 Polo Villaamil/Cor Euser Marcos LM600 50m51.482
3 Dominique Dupuy/M Barbany Chrysler Viper GTS-R 50m59.955
4 Ben Lievens Porsche 911 GT2 51m16.650
5 Balba Camino/Miguel Angel de Castro Marcos LM600 51m38.632
Nov 12 Barcelona
1 Hubert Haupt/Andre Ahrle Porsche 911 GT2 46m07.724
2 Balba Camino/Miguel Angel de Castro Marcos LM600 46m13.668
3 Alberto Castello/Carlos Palau Lister Storm 46m16.758
4 Dominique Dupuy/M Barbany Chrysler Viper GTS-R 46m34.803
5 Ben Lievens Porsche 911 GT2 47m02.446
6 Juan Jose Abia/Ni Amorim Porsche 911 GT2 47m27.234
Championship Standings
1 Balba Camino/Miguel Angel de Castro Marcos LM600 226 pts
2 Alberto Castello/Carlos Palau Lister Storm 197
3 Jesus Diez Villaroel Porsche 911 GT2 Evo 194
4 Juan Jose Abia Porsche 911 GT2 175
5 Jordi Serra/Eduardo de Aysa Porsche 911 GT2 174
6 Ni Amorim Porsche 911 GT2 139
= Javier Diaz/Fermin Velez Ferrari 360 Modena 139
Spanish Formula Super Toyota
Jun 4 Valencia
1 Craig Murray
2 Daniel Martin
3 Ivan Portoles
Jun 4 Valencia
1 Ivan Portoles
2 Ricardo Megre
R Craig Murray spin
Finland
Finnish Formula Ford - Championship Results
1 Jussi Pinomaki Swift SC99Z 470 pts
2 Sami Liljedahl Mygale SJ99 434
3 Mikko Heino Van Diemen RF99 422
4 Jarno Metso Van Diemen RF97 321
5 Kaikkonen 272
6 Juhani Wallenius Swift SC94Z 264
Switzerland
Swiss Formula 3
Oct 15 Hockenheim
1 Giorgio Pantano Dallara-Opel 21m42.670, 10 laps
2 Alex Muller Dallara-Mugen Honda 21m44.614
3 Pierre Kaffer Dallara-Opel 21m46.858
4 Martin Tomczyk Dallara-Opel 21m49.604
5 Armin Pornbacher Dallara-Opel 21m56.118
6 Mirco Schrepfer Dallara-Opel 22m16.971
Fastest Lap: Kaffer, 2m08.381 (118.81mph)
Argentina
84 Hours of Argentina, Buenos Aires
1 Ernesto Bessone/Daniel Mustafa/Luis Soppelsa/Angel Monguzzi Audi A3 Diesel 2095 laps
2 Daewoo Nubira
3 Oscar Larrauri/Osvaldo Lopez/Cristiano Ratazzi/? Alfa Romeo 156 Diesel
Argentine Touring Cars (TC2000)
Pos Car Driver Pts
1. 8 Daniel Cingolani 120
2. 4 Henry Martin Ford 106
3. 1 Juan Manuel Silva 87
4. 3 Walter Hernandez 81
9 Gabriel Ponce de Leon 81
6. 2 Omar Martínez 76
7. 10 Marcelo Bugliotti 73
8. 12 Esteban Tuero 69
9. 13 Gabriel Furlan 67
10. 25 Juan Maria Traverso 61
11. 11 Ernesto Bessone 55
12. 19 Fabián Flaqué 44
13. 20 Roberto Urretavizcaya 43
14. 31 Aníbal Zaniratto 37
15. 5 Nelson Garcia 25
16. 21 Alejandro Bini 23
24 Luciano Crespi 23
18. 40 Emiliano Spataro 21
19. 6 Lucas Armellini 15
30 Alfredo Mariño 15
21. 16 Pablo Peón 9
22. 38 Ruben Derfler 5
23. 7 Luis Belloso 4
24. 18 Jorge Giorgi 3
41 Cacá Bueno 3
26. 34 Eduardo Ramos 2
Brazil
Brazilian Stock Cars
Pos Car Driver UF Pts
1. 1 Chico Serra SP 181
2. 17 Ingo Hoffmann SP 176
3. 9 Xandy Negrão SP 151
4. 5 Adalberto Jardim SP 76
5. 7 Ricardo Etchenique SP 72
6. 88 Beto Giorgi SP 66
7. 11 Flávio Figueiredo SP 62
8. 8 Carlos Alves SP 59
9. 4 Alceu Feldmann PR 43
10. 27 Guto Negrão SP 37
0 Mário Covas Neto SP 37
12. 57 Rodney Felício SP 35
13. 6 Carlos Faletti SP 34
14. 26 Láercio Justino GO 29
22 Paulo Gomes SP 29
16. 25 Ananias Justino GO 26
17. 34 Flávio Trindade PR 20
71 Rodrigo Hanashiro SP 20
19. 54 Carlos Cunha SP 19
20. 22 Afonso Giaffone Neto SP 17
21. 20 José "Bel" Camilo SP 12
22. 77 Aloysio Andrade Filho SP 11
23. 54 Antônio Jorge Neto SP 2
24. 21 Newton Grilo SP 1
Brazilian Formula Chevrolet
Class A
Pos Car Driver UF Pts
1. 74 Paulo "Popó" Bueno RJ 134
2. 21 André Grilo SP 104
3. 25 Ângelo Serafin SP 98
4. 98 André Prioste SP 87
5. 1 Fábio Carbone SP 86
6. 4 Henrique Favoretto PR 59
7. 72 Ernani Júdice RJ 55
8. 26 Pedro Araújo RO 42
9. 22 Luis Mussi PR 36
10. 31 Kiko Motta RJ 29
11. 19 Thiago Veloso PR 27
12. 20 Juninho Fragnani SP 25
13. 27 Carlos Pereira RS 23
14. 11 Baltazar Júnior SP 16
15. 81 Daniel Scandian MA 14
16. 17 Cláudio Ricci RS 12
17. 95 Pedro Barreto RJ 11
18. 15 Rafael Reis SP 8
19. 71 Cláudio Capparelli RJ 5
11 Igor Ciampi MG 5
21. 45 Douglas Pitoli SP 3
22. 12 Marcelo Monteiro RJ 1
Class B
Pos Car Driver UF Pts
1. 7 Alexandre Cunha RJ 159
2. 23 Pedro Larriera SP 139
3. 3 Felipe Longano SP 128
4. 77 Luciano Garcia MS 75
5. 44 Rodrigo Santone RJ 65
6. 17 Felipe Tejada RJ 48
7. 8 Augusto Ferreira DF 34
8. 16 Daniel Landi SP 30
9. 78 Almir José Filho MG 28
10. 91 Daniel Bacardi PE 22
11. 32 Felipe Barato SC 12
12. 28 Alexandre Miranda SP 10
13. 28 Dante Consoline SP 6