Overall Car and Truck and standings 1 VATANEN/BERGLUND Peugeot 405 2 WALDEGARD/FENOUIL Peugeot 405 3 AMBROSINO/BAUMGARTNER Peugeot 205 4 COWAN/DELFERRIER MITSUBISHI 5 SHINOZUKA/MAGNE MITSUBISHI 6 RATET/VANTOUROUX TOYOTA 7 ICKX/TARIN LADA 8 PORCAR/TOURINAN NISSAN 9 RAYMONDIS/DESTAILLATS RANGE ROVER 10 MASUOKA/OLIGO MITSUBISHI 11 RIVIERE/LAFEUILLADE LADA 12 WAMBERGUE/DA SILVA Peugeot 205 13 PRIETO/JUNCOSA NISSAN 14 GABIOT/BONDENET TOYOTA 15 EL ABDI/MARTIN TOYOTA 16 VILLA/DELFINO PERLINI 17 DELADRIERE/RAEMDONCK PROTO 18 HOUSSAT/DE SAULIEU PERLINI 19 NOGUES/FAVRE TOYOTA 20 BABLER/ORTIZ NISSAN 21 TARTARIN TOYOTA 22 CHOMAT/GRALL PEUGEOT 23 STRUGO/DUCOUTUMANY NISSAN 24 SAVOLDELLI/TRIPODI LAND ROVER 25 KATAYAMA/YOKOKAWA MITSUBISHI 26 SUGAWARA/SHIBATA MITSUBISHI 27 DUBREUIL/LEPINOUX TOYOTA 28 FAYETTE/RENAUD TOYOTA 29 MAULE/JOLY TOYOTA 30 MARREAU/MARREAU MITSUBISHI 31 SARRAZIN/TROUBLE TOYOTA 32 SALVATORE/GODET MITSUBISHI 33 KAHANEK/HAVLIK/KRPEC TATRA 34 SERVIA/PUIG RANGE ROVER 35 LOOMANS/THYS MITSUBISHI 36 LOPRAIS/STACHURA/MUCK TATRA 37 CABANIOLS/TREVILLOT TOYOTA 38 VISMARA/FOGAR SUZUKI 39 ASAGA/ASAGA TOYOTA 40 SMULEVICI/Gérard Lenorman MITSUBISHI 41 DELLI/ZOTTI/VILLEPREUX MITSUBISHI 42 MANO/PEIGNE TOYOTA 43 CADI/SUIRE JEEP CHEROKEE 44 DUPARD/BOCANDE MITSUBISHI 45 ISHIHARA/UCHIDA NISSAN 46 COTEL BUGGY 47 GROINE/SALAUN/DE RESENDE MERCEDES 48 CASTERA/JULIEN MITSUBISHI 49 WILLIAMSON/LOZE TOYOTA 50 LA CAZE/DE BELABRE TOYOTA 51 SIREYJOL/REVERT TOYOTA 52 ASAI/AOYAGI TOYOTA 53 STRADIOTTO/FAVORO TOYOTA 54 TORRENS/MUNOZ LAND ROVER 55 BOSONNET/MONCERE/BONNAIRE MERCEDES 56 VERSINO/DELAVENNE/GIMBRE MERCEDES 57 PALLADINI/ANSALONI MERCEDES 58 FORONCELLI/MINELLI SUZUKI 59 DE CRESCENZO/BERGAMASCHI MITSUBISHI 60 BRAULT/LEVOIVENEL/GROUSSARD MERCEDES 61 MALGARA/TARTAGLIA MITSUBISHI 62 FORCHINI/PEZZOTTA MERCEDES 63 PETRE/POLAT MITSUBISHI 64 GOTLIB/BARTHOLOMEW TOYOTA 65 MALFERIOL/COUILLAULT/CHAPELLE MERCEDES 66 SELGA/ROQUETA SUZUKI 67 TORRA/BOSH SUZUKI 68 ZAMBETTI/ZANCHI MERCEDES 69 MITCHELLE/MARTINEZ MITSUBISHI 70 TERMENS/DOMENECH NISSAN 71 CHARLIAT/PERIER MERCEDES 72 BRUBACH/VOLABEL/CHAMBON MERCEDES 73 DELL'ANNA/DA RIN PUPPE MERCEDES 74 TAILLE/GRIMAUD LAND ROVER 75 VONSOVSKY/ZALESKY/FANTA LIAZ 76 PEZZOTTA/MICOZZI MERCEDES 77 FILIPOVIC/KOPER RANGE ROVER 78 LINATI/AMOR NISSAN 79 ANDO/ANDO TOYOTA 80 ETCHEBEST/BASILE/ORTEGA DIAZ TATRA 81 CHIAVASSA/CHARDIN TOYOTA 82 MARECHAL/BLAISOT/CHAUMONT MERCEDES 83 LALEU/LEVIEUX/GAZEL MERCEDES 84 LE BLOND/LAGIER/MONTANARI MERCEDES 85 LOUP/DE RE TOYOTA 86 OBEL/THOMAS/LADISLAV LIAZ 87 DRION/GODELOUP/HELLIO MERCEDES Nemoto/Ono Nissan Lartigue/Maingret Mitsubishi Fontenay/Musmara Mitsubishi Zaniroli/Couillet Mitsubishi DQ Jean-Louis Schlesser/Lopes Mitsubishi DSQ - Changed engine block Arnoux/Coche Buggy R Hubert Auriol Buggy Engine leg 16 R Patrick Tambay/Lemoyne Lada Engine leg 1 R Henri Pescarolo/Fourticq Range Rover Retired leg 15 Tinton Soeprapto Mitsubishi Pajero Rally Itinerary: Prologue Leg 1: Tripoli-Ghadames Leg 2: Ghadames-Ghat Leg 3: Ghat-Sabha Leg 4: Sabha-Tumu Leg 5: Tumu-Dirkou Leg 6: Dirkou-N'Gourti Leg 7: N'Gourti-N'Djamena Leg 8: N'Djamena-N'Guigmi Leg 9: N'Guigmi-Agadez Leg 10: Agadez-Tahoua Leg 11: Tahoua-Niamey Leg 12: Niamey-Gao Leg 13: Gao-Tombouctou Leg 14: Tombouctou-Nema Leg 15: Nema-Tidjikja Leg 16: Tidjikja-Kayes Leg 17: Kayes-Saint Louis Leg 18: Saint Louis-Dakar
1 Antero Laine/Risto Virtanen Lancia Delta HF Integrale 2 Esa Saarenpää/Olli Männistö Audi 90 Quattro B3
5 15 Harry Joki/Ingemar Karlsson Peugeot 309 GTI NJO 194 21 71 Jan Westlund/Anita Jansson Opel Kadett GSI EJO 288 R 55 Ove Olofsson/Yvonne Hultgren Audi 90 Quattro DYX 229
Pos |
# |
Crew |
Car |
Gr/Cl |
Time |
1 |
Dario Cerrato/Giuseppe Cerri |
Lancia Delta Integrale |
A6 |
||
2 |
Piero Liatti/Luciano Tedeschini |
Lancia Delta Integrale | A6 |
||
3 |
Andrea Aghini/Sauro Farnocchia |
Peugeot 405 MI 16 |
A4 |
||
4 |
Alessandro Fassina/Massimo Chiapponi |
Ford Sierra Cosworth |
N6 |
||
5 |
Carlo Galli/Aurelio Corbellini |
Lancia Delta Integrale | A6 |
||
6 |
Roberto Rosselli/Marco Ercole |
Lancia Delta Integrale | A6 |
||
7 |
Bruno Bentivogli/Giacomo Bagni |
Ford Sierra Cosworth |
N6 |
||
8 |
G.Marino Zenere/Guido Monis |
BMW M3 |
A5 |
||
9 |
Mario Panontin/Andrea Nicola |
Ford Sierra Cosworth |
N6 |
||
10 |
Giacomo Bossini/Flavio Zanella |
Lancia Delta Integrale | A6 |
||
11 |
Ermanno Dionisio/Massimo Bellelli |
Toyota Celica 4WD |
A6 |
||
12 |
P.Fabrizio Fabbri/Paolo Cecchini |
Peugeot 405 MI 16 |
A4 |
||
14 |
Prisca Taruffi/M.Grazia Vittadello |
Ford Sierra Cosworth |
A6 |
||
15 |
Rizziero Zigliani/Marco Di Marco |
Lancia Delta Integrale | A6 |
||
16 |
Carlo Morandini/Giacomo Laurent |
BMW M3 |
A5 |
||
18 |
Fabio Bolognesi/Marco Pinasco |
Renault 21 Turbo |
N6 |
||
19 |
Giovanni Manfrinato/Claudio Condotta |
Ford Sierra Cosworth |
N6 |
||
20 |
Lorenzo Colbrelli/Massimo Pedretti |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
21 |
Angelo Grazioli/Roberto Berardi |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
22 |
Mauro Cerato/Fiorenzo Ceccato |
Lancia Delta Integrale | A6 |
||
23 |
Paolo Duberti/Lucia Dominoni |
Peugeot 205 GTI |
N4 |
||
24 |
Edoardo Giordano/Valter Gallo |
Peugeot 205 GTI |
N4 |
||
25 |
Vittorio Gomboso/Giorgio Nardin |
Alfa Romeo 75 V6 |
A6 |
||
26 |
Roberto Marzari/Giorgio Cappellini |
Lancia Delta Integrale | A6 |
||
27 |
Andrea Romano/Albrecht Baruffa |
Ford Sierra Cosworth |
A6 |
||
28 |
Luigi Fontana/Attilio Frigerio |
Lancia Delta Integrale | A6 |
||
29 |
Tommaso Pacino/Fernanda Ballini |
Ford Sierra Cosworth |
A7 |
||
30 |
Marco Russolo/Marina Grassi |
Audi 90 4WD |
A5 |
||
31 |
Tomaso Stanga/Michele Fontana |
Fiat Uno Turbo |
A5 |
||
32 |
Eugenio Erasmi/Daniele Bianchi |
Renault 5 Turbo |
A5 |
||
33 |
Romano Pasquali/Renato Pasquali |
Fiat Uno Turbo |
A5 |
||
34 |
Daniela Usai/Sabrina Venanzi |
BMW M3 |
A5 |
||
35 |
Mario Bergomi/Tomaso Silvestri |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
36 |
Mario Guerreschi/Gianfranco Gofredi |
Ford Sierra Cosworth |
N6 |
||
37 |
Marco Buffoli/Stefania Gatta |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
38 |
Roberto Marini/Paolo Vinzioli |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
39 |
Diego Oldrati/Giuseppe Danesi |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
40 |
Marco Rossi/Alessandro Sorlini |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
41 |
Enzo Marangon/Doriano Cinelli |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
42 |
Adriano Baso/Pietro Ramponi |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
43 |
Fabio Serotti/Roberto Peroglio |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
44 |
Massimo Botticini/Sergio Bacci |
Ford Sierra Cosworth |
N6 |
||
45 |
Gaetano Alicata |
Ford Sierra Cosworth |
N6 |
||
46 |
Paolo Sottosanti/Nicola De Dominici |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
48 |
Vittorio Bigoni/Paolo Bigoni |
Ford Escort Turbo |
N6 |
||
49 |
Eros Magri/Sergio Rocchi |
Lancia Delta 4WD | N6 |
||
50 |
Benedetto D'Innocenzo/L.Martinelli |
Renault 21 Turbo |
N6 |
||
51 |
Claudio Pisaniello/Stefano Galliani |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
52 |
Silvano Pintarelli/Paolo Annibaletti |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
53 |
Claudio Romano/P.Paolo Ghidini |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
54 |
Fabio Torcoli/Roberto Cremaschini |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
55 |
Patrizia Foti/Larissa Nastuzzi |
Lancia Delta Integrale | N6 |
||
56 |
Alberto Barzetti/Paola Auguadro |
Volkswagen Golf GTI |
A4 |
||
57 |
Andrea Dallavilla/Danilo Fappani |
Peugeot 309 GTI |
A4 |
||
58 |
Fabio Mosconi/Umberto Piccinini |
Peugeot 205 GTI |
A4 |
||
59 |
Italo Peluchetti/Enrico Bartolini |
Volkswagen Golf GTI |
A4 |
||
70 |
Eligio Butturini/Ivo Codenotti |
Opel Kadett GSI |
A4 |
||
71 |
Adriano Zaccaria/Giuseppe Pasolini |
Fiat Ritmo 130 |
A4 |
||
72 |
P.Angelo Danesi/Willer Belluati |
Fiat Ritmo 130 |
A4 |
||
73 |
Giorgio Soncini/Marco Savio |
Opel Kadett 16V |
A4 |
||
74 |
Renato Travaglia/Manuela Ruaben |
Opel Kadett 16V |
A4 |
||
75 |
Giordano Minelli/Ettore Pasquali |
Peugeot 205 GTI |
A4 |
||
76 |
Andrea Tacchinardi/Giuseppe Borgo |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
||
77 |
Ezio Soppa/Massimo Nalli |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
78 |
Fabrizio Alessi/Roberto Ziglioli |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
79 |
Leonardo Dondelli/Adriano Giacomini |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
80 |
Giorgio Dallamano/Carlo Amato |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
81 |
Paolo Poli/Daniele Breggia |
Fiat Uno Turbo |
N5 |
||
82 |
Piero Dal Gal/Paolo Cuter |
Fiat Uno Turbo |
N5 |
||
83 |
Pietro De Giacomi/Massimo Vanoglio |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
||
84 |
Loris Bietresato/Francesco Valenza |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
85 |
Gualtiero Manzoni/Piergiuseppe Rota |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
86 |
Gabriele Marmieri/Roberto Bregani |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
87 |
Gianfelice Guerini/Maurizio Marzoli |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
88 |
Mauro Zanchi/Alberto Goggia |
Peugeot 205 GTI |
N4 |
||
89 |
Claudio Vallino/Bruno Pioppo |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
90 |
Eugenio Lozza/Antonella Fiorendi |
Opel Kadett GSI |
N4 |
||
91 |
Angelo Trivellotto/Giulio Pedretti |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
92 |
Silvia Cailotto/Claudia Frignani |
Opel Kadett GSI |
N4 |
||
93 |
Marco Massardi/Franco Panni |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
94 |
Eugenio Bonizzardi/Davide Roncadori |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
95 |
Mauro Simoncini/Narciso Pigozzo |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
96 |
Roberto Nicola/P.Antonio Nicola |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
97 |
Roberto Nale/Luca Lattanzi |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
98 |
Daniele Prandi/Massimo Del Bue |
Opel Kadett GSI |
N4 |
||
99 |
Riccardo Galli/Magda Longhi |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
100 |
Gino Dall'Agnese/Daniela Dallabianca |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
101 |
Francesco Baldo/Massimo Barbieri |
Opel Kadett GSI |
N4 |
||
102 |
Fabio Ferrarese/Lica Artaria |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
103 |
Alberto Bargossi/Mauro Andreoli |
Fiat Ritmo 130 |
N4 |
||
104 |
Stefano Cirlini/Mauro Cirlini |
Opel Kadett GSI |
N4 |
||
105 |
Giuseppe Bertolini/Andrea Tomaini |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
106 |
Guglielmo Vallisneri/Lorenzo Nucifora |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
107 |
Alberto Sarasini/Giorgio Fontana |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
108 |
Alberto Baracco/Edgardo Marrese |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
109 |
Mario Marchi/Antonella Boccadelli |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
110 |
Marco Frizza/Giorgio Panni |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
111 |
Ugo Zanini/Marco Rosina |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
112 |
Oliviero Dusi/Michele Ronchi |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
113 |
Maurizio Visentin/Emanuela Cesarotto |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
114 |
Marco Silva/Gianni Pina |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
115 |
Elio Uslenghi/Lorenzo Rossi |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
116 |
Domenico Guagliardo/Alessandro Maggio |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
117 |
Gabriele Sartori/Massimo Zermini |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
118 |
Giancarlo Bigoni/Nicoletta Bigoni |
Toyota Corolla |
A3 |
||
119 |
Arnaldo Carrara/M.Rosa Belotti |
Alfa Romeo Alfasud S |
A3 |
||
120 |
Giorgio Scaccabarozzi/Elide Lombardi |
Fiat Uno 70 |
A3 |
||
121 |
Adriano Cancarini |
Alfa Romeo Alfasud S |
A3 |
||
122 |
Tiziano Zadra/Franco Bellucci |
Peugeot 205 R |
A2 |
||
123 |
Vittorio Di Giacomo/Giovanni Maifredini |
Peugeot 205 R | A2 |
||
124 |
Gianfranco Gozzi/Maria Cristini |
Opel Corsa GT |
A2 |
||
125 |
Nicola Lauro/Silvio Toselli |
Peugeot 205 GTI | N3 |
||
126 |
Sergio Guizzetti/Stefania Guizzetti |
Peugeot 205 GTI | N3 |
||
127 |
Giovanni Bizzaro/Fabio Vidaletti |
Peugeot 205 GTI | N3 |
||
128 |
Fabio Coppa/Franco Andreatta |
Autobianchi A112 |
A1 |
||
129 |
Gianni Fiora/Milena Bortolotti |
Peugeot 205 R | N2 |
||
130 |
Oliviero Bormolini/Renzo Bormolini |
Peugeot 205 R | N2 |
||
131 |
Angelo Fostini/Maurizio Montanari |
Citroen AX Sport |
N2 |
||
132 |
Francesco Turi/G.Piero Micheli |
Peugeot 205 R | N2 |
||
133 |
Eugenio Tebaldini/Roberto Cerruti |
Peugeot 205 R | N2 |
||
134 |
Valentino Mora/Paolo Capretti |
Citroen AX Sport |
N2 |
||
135 |
Guido Tosini/Corrado Scalfi |
Peugeot 205 R | N2 |
||
136 |
Ettore Ravasio/Emanuele Ravasio |
Peugeot 205 R | N2 |
||
137 |
Dario Noventa/Fausto Noventa |
Peugeot 205 R | N2 |
||
138 |
Nicola Beverari/Federico Turco |
Peugeot 205 R | N2 |
||
139 |
G.Battista Tomasini/Alberto Zambelli |
Peugeot 205 R | N2 |
||
140 |
Angelo Dragoni/Mauro Maffioli |
Peugeot 205 R | N2 |
||
141 |
G.Pietro Antonelli/Fabrizio Ferrari |
Peugeot 205 R | N2 |
13 18 Bror Danielsson/Gunnar Barth Mazda 323 4WD MRU 548
12 18 Bror Danielsson/Sven-O.Kvarnlöf Mazda 323 4WD MRU 548
6 18 Bror Danielsson/Mats Nordström Mazda 323 4WD MRU 548
10 18 Bror Danielsson/Anders Eklind Mazda 323 4WD
10 18 Bror Danielsson/Sven-O.Kvarnlöf Mazda 323 4WD MRU 548
3 6 Henrik Morin/Thomas Hallberg Subaru 4WD Turbo 5 9 Göran Nyström/Sten-Ove Olsson Mazda 323 4WD 11 24 Per-Erik Niemi/Thomas Nilsson Audi 80 Quattro 29 45 Fred Nyström/Allan Karvonen Saab 99
1 Harry Joki/Ingemar Karlsson Peugeot 309 GTI 309 GTI 2 Thorbjörn Edling/Christer Göransson Mazda 323 4WD OOB AB8 3 Kjell Olofsson/Bengt Olofsson Nissan Sunny GTI BMM 091 4 Mats Jonsson/Lars Bäckman Toyota Celica GT4 TOYOTA 5 Steve Olofsson/Stefan Eriksson Mazda 323 4WD MSU 541 6 Per Eklund/Jan-Olof Bohlin Lancia Delta Int. TO74228G 7 Bror Danielsson Mazda 323 4WD MRU 548 8 Sören Nilsson/Per-Ove Persson Mitsubishi Galant GALANT 9 Tomas Jansson/Ingemar Algerstedt Audi 90 Quattro NBE 497 10 Mats Karlsson/Göran Sjökvist Opel Kadett GSI GSI1 11 Peter Friberg/Anders Davidsson Audi Coupe Q JDU 690 12 Jan Blöre/Roine Hasselberg VW Golf GTI 16V DTE 485 13 Per-Arne Ljung/Markku Kangas Opel Corsa PAM 252 14 Björn Johansson/Anders Olsson Opel Kadett GSI PAL 153 15 Björn Blomqvist/Per-Arne Sääw VW Golf GTI 16V EOO 762 16 Leif Asterhag/Jan Pettersson Toyota Celica GT4 NCB 792 18 Göran Fredriksson Audi Coupe Q MDK 689 19 Claes Fredriksson Mazda 323 4WD MHW 938 20 Klas Tenmark/Bengt Bengtsson Lancia Delta Int. BLE 703 21 Per Svan/Jan Svanström Opel Kadett GSI NBT 171 22 Mikael Lindqvist/Mats Lindqvist VW Golf GTI 16V MYC 065 24 Jerry Åhlin/Urban Karlsson Audi 90 Quattro OXO 757 25 Roger Jonsson/Jan Larsson Mazda 323 4WD MJJ 664 26 Anders Lundin/Björn Gustavsson Citroen BX 16V BX1 27 Bossing Karlsson/Göran Ericsson Peugeot 205 GTI LXN 174 29 Roger Öhman/Hans-Olof Wilen Mazda 323 4WD AZN 488 30 Magnus Gustavsson/Göran Jansson Citroen BX 16V BX2 31 Gert Blomqvist Opel Corsa AJK 251 32 Kenneth Bäcklund/Lennart Sandberg Mazda 323 4WD MSL 955 33 Bo Granfors/Dan Samuelsson Toyota Corolla GT NTX 105 34 Kenneth Johansson/Per-Erik Andersson VW Golf GTI ADX 196 36 Ove Olofsson/Hans Eriksson Lancia Delta Int. M-LL 7113 38 Thomas Rådström/Jörgen Skallman Toyota Celica GT4 NNZ 323 39 Per-Olof Persson/P-E Olsson Mazda 323 4WD MOE 868 40 Ulf Sjöström/Royne Karlsson Ford Sierra XR4 EMR 554 42 Erik Johansson/Björn Lindberg Lancia Delta Int. MGF 761 43 Mats Persson/L-G Larsson Opel Ascona JGS 404 44 Berndt Carlsson/Anders Törnström Mazda 323 4WD MBJ 841 45 Arne Göthe/Jörgen Sperl Mitsubishi Galant KDB 311 47 Thomas Rundh Opel Ascona JCT 091 48 Göran Lindström/Sten Magnusson Mazda 323 4WD BYL 705 50 Eddie Hörbing/Kenneth Holm Opel Ascona JGY 223 51 Anders Jonsson/Lars Nilsson Opel Ascona CUY 266 52 Cemoni Ohlsson/Göran Pettersson Citroen AX Sport AX1 (NML584) 53 Sören Hollstein/Michael Sandström Opel Ascona BKD 166 54 Göran Andersson/Pär Johansson Opel Ascona KRE 846 55 Fredrik Skoghag/Mats Larsson Suzuki Swift GTI MZN 485 56 Kent Karlsson Volvo 240 FGJ 383 57 Mikael Nilsson/Jan Ohlström VW Golf GTI HZA 856 58 Yvonne Hultgren/Anita Jansson Volvo 240 HXW 601 59 Morgan Carlsson/Kjell Andersson Opel Ascona JJE 648 60 Lars Lindqvist/Kjell Byrstrand Opel Ascona JAN 521 61 Rene Pettersson/Henry Liljesson VW Golf GTI HMM 727 62 Stefan Axelsson/Björn Frankert Opel Ascona JJH 667 63 Jan Andersson VW Golf GTI JBL 095 64 Bo Karlsson/Jan Karlsson Opel Manta GAJ 035 65 Jan Westlund/Lars Jansson Opel Kadett GSI EJO 288 66 Åke Carlsson/Jan-Olof Andersson VW Golf GTI LKZ 203 67 Kim Sevius/Susanne Hultgren Volvo 240 HMA 761 68 Urban Eriksson/Bengt-Å Sjölund Opel Ascona JEP 987 70 Per-Arne Fallen/Staffan Larsson VW Golf GTI BDG 772 71 Stefan Jägerhult/Mats Jägerhult Mazda 323 4WD NLZ 712 73 Jan-Erik Ydrefalk/Jan Andervret Volvo 240 HZO 832 74 Lars-Ove Falk/Lars Thomsen Ford Escort HRS 482 75 Kjell Hansson/Pierre Trast VW Golf GTI 16V NEK 580 76 Anders Sunnerberg/Johan Pettersson Opel Ascona BNS 747 77 Tomas Andersson/Marie Pettersson Mazda 323 4WD NLW 224 78 Mikael Åhman/Tomas Åhman VW Golf GTI HWM 167 79 Tomas Mattsson/Johan Magnusson VW Golf GTI GOC 434 80 Göran Åndberg/Kenneth Åndberg Mitsubishi Galant LDB 311 81 Håkan Johansson/Ulf Nilsson Ford Escort EDX 495 82 Mikael Oscarsson/Johan Oscarsson Ford Escort KGK 435 83 Ruben Davidsson/Christer Öhrman Volvo 240 HBY 626 84 Lennart Hessel/Tommy Fransson Opel Ascona KAP 442 85 Tommy Andersson/Gunnar Nilsson VW Golf GTI FHN 866 86 Karl-Erik Högberg/Joacim Widerström Opel Ascona BJC 415 87 Hans Dölerud/Jens Brandel Volvo 240 JDW 410 88 Bengt Olsson/Anders Kanon Opel Ascona KPE 684 89 Mikael Heelge/Claes Johansson Ford Escort CHH 572 90 Jan-Åke Johansson/Joachim Gustavsson VW Golf GTI HHZ 392 91 Jan Bonnevier/Lars Walltinsson Volvo 240 AXE 605 92 Lars Israelsson/Staffan Brandt Opel Ascona KSU 660 93 Christer Nystrand/Håkan Johansson Opel GTE KAU 495 94 Magnus Henriksson/Christer Henriksson Opel Ascona JNR 509 95 Tomas Persson/Stefan Gryvik Opel Ascona FHN 182 96 Peter Johansson/Roland Johansson VW Golf GTI 16V ADS 785 98 Joakim Ekström/Tomas Stråån Nissan Sunny GTI BMH 678 99 Johnny Ericsson/Sten Magnusson Peugeot 205 GTI MKS 759 100 Tommy Andersson/Leif Åhlin Opel Manta LSW 260 101 Mats Lundholm/Göran Lundholm Opel Ascona CMN 975 102 Johan Nelson/Anders Brath Opel Ascona JKH 788 103 Roland Wallon/Bo Bergqvist Volvo 343 JUW 859 104 Ove Andersson/Thomas Johansson Opel Ascona HGE 580 105 Björn Gustafsson/Mats Rådman Suzuki Swift GTI NUX 599 106 Clemens Andersson/Raymond Eriksson Opel Kadett GSI OOE 389 107 Pär Alm/Göran Lennartsson Suzuki Swift GTI LAF 402 108 Tony Gasslander/Dick Larsson Toyota Starlet KXZ 880 109 Rolf Uhr/Sören Sundström Saab 9000 T16 NKP 713 110 Anders Söderberg/Leif Nelgard Suzuki Swift GTI HUC 258 111 Kent Karlsson/Göran Linge Mazda 323 LLO 946 112 Kjell Friberg/Dan Pettersson Suzuki Swift GTI OML 735 114 Lars Sällström/Cecilia Calais Suzuki Swift GTI NDG 585 115 Pierre Andersson/Jörgen Karlsson Suzuki Swift GTI MTW 604 116 Stefan Fernström/Staffan Lindberg VW Golf GTI JEG 455 117 Lars-Inge Qvist/Sventa Lundh Opel Ascona JLJ 095 118 Conny Johansson/Kent Mattsson Opel Ascona AXH 868 119 Karl-Erik Forsman/Conny Thelenius Opel Manta JGP 821 120 Ove Sterneling/Johan Wreteman Opel Ascona JRH 329 121 Per Gunnarsson/Peter Anjou Opel Ascona JZY 571 122 Herman Wistrand/Jonny Danielsson Volvo 240 GXZ 882 123 Hans Andressson/Roger Hägg Ford Escort HYU 507 124 Per-Åke Alf/Sören Anttila Opel Ascona JHD 018 125 Göran Åkerlund/Thomas Carlsson Suzuki Swift GTI NEL 633 126 Stefan Wahlin/Christer Appelberg Citroen AX Sport PAF 219 127 Kjell Ringström/Arne Österberg Opel Ascona LDL 709 129 Egon Bölja/Johan Jansson Opel Ascona JFK 017 130 Lars Edfelt/Kim Kalda Opel Kadett GSI PAH 498 131 Nichlas Byqvist/Gunnar Englund Opel GTE KCR 317 133 Anders Jansson/Leif Karlsson Mazda 323 LHP 542 134 Jörgen Gustafsson/Christer Johansson Opel Manta CLZ 423 135 Ulrik Fredriksson VW Golf G60 OAU 934 136 Fredrik Karlsson/Björn Oskarsson Opel GTE KEZ 483 137 Walter Olofsson/Gunnar Åhlgren Suzuki Swift GTI HZC 427 138 Björn Waldton/Bertil Nylander VW Golf G60 LANWAY 139 Sven Åhman/Roland Åhman Volvo 240 HOA 924 140 Ingvar Karlsson/Lars Karlsson Volvo 240 GUR 796 141 Kenneth Göransson/Jonas Wennberg Suzuki Swift GTI NAA 257 142 Yngve Larsson/Karolina Dybeck Mazda 323 4WD MLE 864 143 Ronny Lindh/Börje Gustavsson Opel Ascona EJB 034 144 Stefan Nilsson/Kent Jonsson Opel Ascona JLT 425 145 Anders Brandt/Lennart Sjönell Saab V4 FGB 397 146 Mikael Nilsson/Johan Fridlund Saab 99 HKJ 694 147 Kjell Karlsson/Mats Jonsson Toyota Starlet LGZ 157 148 Ove Jacobsson/Inge Snygg Ford Escort FMU 061 149 Göran Stenberg/Mats Boberg Peugeot 205 GTI ALJ 968 151 Folke Ericsson Volvo 240 HBF 656 152 Dennis Bohm/Gerry Holm Mazda 323 LGP 936 153 Lars Fagerberg Lancia Delta Int. ORO 399 154 Lars-Åke Ståhl/Claes-E Eriksson VW Golf GTI HYK 855 155 Peter Ström/Thomas Karlsson Toyota Starlet EBS 279 156 Peder Bergstrandh/Sven Karlsson Lancia Delta Int. EWU 595 157 Lars Jonsson/Anders Wretemark Suzuki Swift GTI NFH 475 158 Tony Bergdahl/Göran Karlsson Alfa Romeo 33 4x4 EMX 952 160 Sven Almevik/Robert Almevik Suzuki Swift GTI OMO 938 161 Torgny Mogren Opel Kadett GSI OAX 479 162 Tony Hadarsson/Görgen Andersson Opel Ascona JBE 587 164 Michael Blaad/Göran Johansson Toyota Starlet LHU 376 165 Joakim Roman/Björn Eriksson Peugeot 205 GTI AUK 039 166 Jan Kristiansson/Pernilla Nilsson Volvo 240 JJA 099 167 Göran Pettersson/Jan Eriksson Opel Ascona BLG 784 168 Arne Märtensson/Dan Wikmans VW Golf GTI GKL 863 169 Peter Andersson/Urban Andersson Volvo 240 HBA 734 171 Jan Nilsson/Pehr Göransson Saab V4 BYR 045 172 Ulf Rask/Robert Johansson Volvo 240 GXZ 951 173 Hans Flodin/Janne Karlsson Opel Ascona JMX 937 175 Niclas Hellqvist/Bengt Lennartzon Volvo 240 BBR 887 176 Urban Rinefalk/Dick Andersson Opel Ascona JCM 644 178 Gösta Andersson/Bubbi Wallin Toyota Starlet AXA 872
67 41 Göran Tyrbjörn/Lars-Gunnar Larsson VW Golf GTI BPC 140 R 92 Göran Gustafsson/Roger Andersson Saab V4 AUF 497
Pos |
# |
Crew |
Car |
G/C |
Time |
1 |
3 |
Bruno Saby/Daniel Grataloup |
Lancia Delta Integrale 16V |
A10 |
3:13:55 |
2 |
8 |
Pierre-Cesar Baroni/Philippe David |
Ford Sierra Cosworth |
A10 |
3:14:46 |
3 |
2 |
Bernard Beguin/Philip Oztoux |
Ford Sierra Cosworth |
A10 |
3:14:51 |
4 |
7 |
Francois Delecour/"Tilber" |
Peugeot 309 GTi |
A9 |
3:22:02 |
5 |
4 |
Yves Loubet/Jean-Paul Chiaroni |
Alfa Romeo 75 Turbo |
N5 |
3:27:58 |
6 |
6 |
Jean Ragnotti/Gilles Thimonier |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
3:30:30 |
7 |
9 |
Sylvain Polo/Denis Giraudet |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
3:32:22 |
8 |
10 |
Christine Driano/Marie-Christine Lallement |
Citroen AX Sport |
A7 |
3:35:02 |
9 |
12 |
Frederic Dor/Philippe Viale |
BMW M3 |
A10 |
3:36:23 |
10 |
14 |
Claude Passaquin/Philippe Grorod |
BMW 325i |
A10 |
3:38:51 |
11 |
25 |
Laurent Caro/Sylvie Mocellin |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
3:39:09 |
12 |
17 |
Michel Civade/Jean-Luc Tarride |
Peugeot 309 GTi |
A9 |
3:39:30 |
13 |
27 |
Jacky Rochet/Gondeau |
BMW M3 |
N5 |
3:41:21 |
14 |
35 |
Laurence Jacquet/Martine Poettez |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
3:43:30 |
15 |
49 |
Eddie Mercier/Jean-Michel Veret |
Peugeot 205 GTi |
A8 |
3:43:48 |
16 |
19 |
Xavier Ducastel/Jean-Pierre Dupont |
BMW M3 |
N5 |
3:45:21 |
17 |
31 |
Yves Pierroz/Moise Applagnat Tassat |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
3:48:32 |
18 |
74 |
Lionel Capitaine/Eric Favre |
Peugeot 205 GTI |
N3 |
3:49:06 |
19 |
75 |
Patrick Barralis/Eric Zugliani |
Peugeot 205 GTI | N3 |
3:49:41 |
20 |
40 |
Jean-Christophe Duc/Bertrand Chagot |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
3:50:03 |
21 |
85 |
Eric Fabre/Aubert Canot |
Peugeot 205 Rallye |
N2 |
3:51:38 |
22 |
88 |
Daniel Brillat/Mursia |
Peugeot 205 Rallye |
N2 |
3:52:40 |
23 |
58 |
Kevin Furber/Brayen Hardie |
Peugeot 205 GTI | N4 |
3:52:42 |
24 |
56 |
Olivier Chessel/Christian Guilhen |
Peugeot 205 GTI |
N4 |
3:52:49 |
25 |
34 |
Patrice Prioux/Christian Callegari |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
3:53:17 |
26 |
72 |
Bernard Brachet/Remi Charpentier |
Peugeot 205 GTI | N3 |
3:53:53 |
27 |
79 |
Yves Lemaitre/Christophe Beaurepaine |
Peugeot 205 GTI | N3 |
3:54:41 |
28 |
86 |
Chistian Etienne/Serge Martinato |
Peugeot 205 Rallye | N2 |
3:54:49 |
29 |
61 |
Steve Bennett/Michael Park |
Peugeot 205 GTI | N4 |
3:55:20 |
30 |
94 |
Lionel Baud/Didier Tissot |
Peugeot 205 Rallye |
N2 |
3:57:37 |
31 |
59 |
Tony Clements/Balfour |
Peugeot 309 GTI |
N4 |
3:58:06 |
= |
96 |
Patrick Muller/Guy Mean |
Peugeot 205 Rallye | N2 |
3:58:06 |
33 |
64 |
Graeme John Bolt/Nick Starkey |
Peugeot 205 GTI | N4 |
3:59:15 |
34 |
90 |
Jean-Luc Lafraise/Francoise Terrier |
Citroen AX Sport |
N2 |
4:00:26 |
35 |
63 |
Steve Egglestone/Derek Fryer |
Peugeot 309 GTi |
N4 |
4:02:02 |
36 |
95 |
Bruno Morand/Didier Calvez |
Citroen AX Sport |
N2 |
4:03:03 |
37 |
33 |
Pascal Ducrot/Philippe Deborde |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
4:03:14 |
38 |
87 |
Didier Berthet/Pascal Colombel |
Peugeot 205 Rallye |
N2 |
4:03:28 |
39 |
92 |
Michel Abric/Alain Budai |
Peugeot 205 Rallye | N2 |
4:03:42 |
40 |
48 |
Philippe Catudal/Didier Garin |
Peugeot 205 GTi |
A8 |
4:06:35 |
41 |
83 |
Richard Doux/Alain Houdard |
Peugeot 205 Rallye | N2 |
4:06:48 |
42 |
62 |
Martin Laverty/Patricia Laverty |
Peugeot 309 GTI | N4 |
4:09:33 |
43 |
82 |
Herve Reymond/Jerome Michel |
Peugeot 205 GTI | N3 |
4:10:55 |
44 |
99 |
Alain Mortier/Pierre Marc |
Peugeot 205 Rallye | N2 |
4:11:08 |
45 |
73 |
Thierry Likari/Corinne Mougey |
Peugeot 205 GTI | N2 |
4:11:44 |
46 |
80 |
Eric Valayer/Coinon |
Peugeot 205 GTI | N3 |
4:11:56 |
47 |
59 |
Andrew Smith/David Bennett |
Peugeot 309 GTI | N4 |
4:12:12 |
48 |
89 |
Jean-Francois Frealle/Pascal Toutain |
Citroen AX Sport |
N2 |
4:12:33 |
49 |
93 |
Emmanuel Mascrez/Corinne Gemmon |
Peugeot 205 Rallye | N2 |
4:15:20 |
50 |
36 |
J.Thierry Vacheron/Jean-Pierre Schaad |
Fiat Uno Turbo |
N5 |
4:17:15 |
51 |
39 |
Herve Sanchez/Jean-Pierre Millon |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
4:19:48 |
52 |
100 |
Michel Moreau/Jean-Marc Segouin |
Autobianchi A112 Abarth |
N1 |
4:25:51 |
00 |
Alain Triniane/Marie-France Triniane |
Porsche 911 SC |
|||
0 |
Christian Rigollet/Michel Bathelot |
Ford Sierra Cosworth 4x4 |
|||
1 |
Francois Chatriot/Michel Perin |
BMW M3 |
A10 |
||
5 |
Jean-Pierre Ballet |
Ford Sierra Cosworth 4x4 |
N5 |
||
11 |
Laurent Albertini/Ange Pasquali |
Alfa Romeo 75 Turbo |
N5 |
||
15 |
Franck Boget/Patrick Emonet |
Renault 5 GT Turbo |
A10 |
||
16 |
Christian Cahue/Jean-Luc Delattre |
Lancia Delta |
A10 |
||
18 |
Claude Carret/Daniel Burlet |
Volkswagen Golf GTI 16S |
A9 |
||
20 |
Marc Azzolini/Philippe Brun |
Mitsubishi Galant VR4 |
N5 |
||
21 |
Patrick-Francois Leveque/Martine Bosc |
Ford Sierra Cosworth 4x4 |
N5 |
||
22 |
Eric Mauffrey/Helene Main |
Ford Sierra Cosworth |
N5 |
||
23 |
Jean-Francois Grobot/Thierry Collet |
Ford Sierra Cosworth | N5 |
||
24 |
Philippe Thiry/Jean-Pierre Peyroux |
Ford Sierra Cosworth | N5 |
||
26 |
Pierre Pasquier/Bernard Pasquier |
Renault 5 GT Turbo |
N5 |
||
28 |
Michel Billion-Rey/Gerald Hucherot |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
29 |
Philippe Orsucci/Dominique Savignoni |
Lancia Delta Integrale |
N5 |
||
30 |
Jean-Pierre Bochatay/Thierry Renaud |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
32 |
Michel Faure/Joslane Curzillat |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
37 |
Fabrice Decroux/Denis Ducroz |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
38 |
Pierre Perillat/Christophe Perrissin |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
41 |
Jean-Louis Blanc/Pascal Massot |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
42 |
Pascal Linet/Alain Quartini |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
43 |
Andre Fabry |
Renault 5 GT Turbo | N5 |
||
44 |
Gerard Capre/Alexandre Lugon |
Toyota Corolla GT 16S |
A8 |
||
45 |
Alain Dall'Agnol/Philippe Pasinato |
Peugeot 205 GTI |
A8 |
||
46 |
Michel Farrugia/Yves Crouzet |
Peugeot 205 GTI | A8 |
||
47 |
Stephan Lamarre/Benjamin Laroche |
Peugeot 205 GTI | A8 |
||
50 |
Luc Forestier/Laurent Mirtone |
Toyota Corolla GT 16S |
A8 |
||
51 |
Gilles Nantet/Bernard Vittorelli |
Volkswagen Golf GTI 16S |
N4 |
||
52 |
Alain Danloue/Sylvie Mollier |
Peugeot 205 GTI |
N4 |
||
53 |
Jean-Claude Gaillard/Stephane Thabuis |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
54 |
Thierry Maccari/Philippe Chappet |
Volkswagen Golf GTI 16S | N4 |
||
55 |
Stephane Ancenay/Jean-Francois Emeriat |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
57 |
Eric Bonnet/Didier Jehel |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
65 |
Dominic Neill/Geraldine Bride |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
66 |
Francois Inglot/Michel Inglot |
Citroen AX Sport |
A7 |
||
67 |
Alain Cognard/Jocelyne Degabriel |
Citroen Cisa GTI |
N3 |
||
68 |
Pierre Goix/Alain Louvigny |
Peugeot 205 GTI | N3 |
||
69 |
Alain Malegarie/Catherine Malegarie |
Peugeot 205 GTI | N3 |
||
70 |
Philippe Guliana/Thierry Deage |
Peugeot 205 GTI | N3 |
||
71 |
Hugues Chareyre/Marie-France Meynet |
Citroen Cisa GTI |
N3 |
||
76 |
Jean-Michel Foulon/Brigitte Guillen |
Peugeot 205 GTI | N3 |
||
77 |
Thierry Dagnac/Caroline Gavard-Dagnac |
Peugeot 205 GTI | N3 |
||
78 |
Yves Marquet/Carmello Pansera |
Peugeot 205 GTI | N3 |
||
81 |
Jean-Francois Ottan/Sylvie Limon |
Toyota Corolla GT |
N3 |
||
84 |
Luc Deconinck |
Peugeot 205 Rallye |
N2 |
||
91 |
Stephane Jullien/Pascal Serre |
Citroen AX Sport |
N2 |
||
97 |
Patrice Desmaris/Bernard Antoine |
N2 |
|||
98 |
J.-Philip Pernet-Solliet/Stephane Mascrez |
Citroen AX Sport |
N2 |
||
201 |
Richard Walter/Francis Kraft |
BMW 1800 TISA |
T3 |
||
202 |
Richard Kuss |
Volvo 122S |
T3 |
||
203 |
Gerard Clerc/Raoul Gabet |
Alfa Romeo Giulia Sprint GT |
T3 |
||
204 |
Marc Bosse/Claire Bosse |
Alfa Romeo Giulia Sprint GT | T3 |
||
205 |
Stephane Fournier/Stephane Prunevielle |
Morris Cooper S |
T2 |
||
206 |
Francois Haase/Christian Favier |
MG B |
GTP |
||
207 |
Guy Philippe/Magdeleine Clerc |
Triumph TR4 |
GTP6 |
||
208 |
Bruno Bassaler/Bernard Chabot |
Porsche 911 |
GTP7 |
||
209 |
Eric Perou/Francoise Perou |
Austin Healey 3000 |
GTP6 |
||
210 |
Yves Bole/Gisele Bole |
Lotus Elan |
GTP7 |
||
211 |
Eric Van de Vyver/Alain Lanoe |
Porsche 911 |
GTP7 |
||
212 |
Pierre Neyrinck/Rene Jacquemier |
Lotus Elan S1 |
GTS7 |
||
213 |
Andre Mocellin/Jean-Marc Gerbier |
Alpine Renault A110 |
GTS6 |
||
214 |
Bernard Duret/Annie Duret |
Alpine Renault A110 | GTS6 |
||
215 |
Gerard Besson/Marie-Odile Besson |
Alpine Renault A110 | GTS6 |
||
216 |
Marc Viard |
Alfa Romeo Sprint |
GTS7 |
||
217 |
Bernard Quellien/Nicole Poulet |
Alpine Renault A110 | GTS3 |
||
218 |
Eric Pierre/Eric Arpin |
Alfa Romeo Sprint 1600 |
GT7 |
||
219 |
Emmanuel De Stoppani/Christine Colibet |
MG B |
GT7 |
||
220 |
Dominique Lafaye/Jean-Claude Carre |
Alfa Romeo Sprint 1600 |
GT7 |
||
221 |
Patrick Fabulet/Philippe Doucy |
Alfa Romeo Sprint 1600 | GT7 |
||
222 |
Jean-Rene Pierre |
Alfa Romeo Sprint 1600 | GT7 |
||
223 |
Richard Gil/Philippe Cachot |
Renault 8 Gordini |
TG2 |
||
224 |
Olivier Mousset/Sylvain Stepak |
Renault 8 Gordini | TG2 |
||
225 |
Guy Mousset/Yves Blin |
Renault 8 Gordini | TG2 |
||
226 |
Philippe Armand/Stephane Louvet |
Renault 8 Gordini | TG2 |
||
227 |
Daniele Penche Mousset/Dominique Pelletier |
Renault 8 Gordini | TG2 |
||
228 |
Henri Doux/James Petit |
Renault 8 Gordini | TG2 |
||
229 |
Patrice Ducret/Michel Metral |
Renault 8 Gordini | TG2 |
||
230 |
Jean Staedelin/Philippe Perrin |
Renault 8 Gordini | TG2 |
||
231 |
Jean-Jacques Aubert/Serge Jacquemoud |
Renault 8 Gordini | TG2 |
||
232 |
Fabrice Mousset/Yann Mousset |
Renault 8 Gordini | TG2 |
1 Branislav Kizmic/Marjan Ramovz Renault 5 GT Turbo 2 Silvan Lulik/Ales Usaj BMW M3 3 Georgi Petrov/Ivan Tonev Volkswagen Golf GTI 16V 4 Roman Jernec/Franc Gregoric Peugeot 205 GTI 5 Robert Strobl/Karin Strobl Toyota Corolla 16V 6 Igor Briski/Mladen Vragovic Renault 5 GT Turbo 7 Samo Urek/Joze Humar Suzuki Swift GTI 8 Aleksandar Potapov/Sagoni Lotko Moskvitch 9 Vladan Dubljanin/Slobodan Gavrilovic Suzuki Swift GTI 10 Aleksandar Saliuk/Genadij Cervanenko Lada Samara
1 Bruno Thiry/Dany Delvaux Opel Kadett GSI
20 52 Anders Norstedt/Tomas Thorszelius Mitsubishi Galant NDB 310 34 58 Lotta Lundqvist/Carina Olsson Opel Kadett GSI NFF 325 44 67 Ronnie Lönn/Leif Eriksson Opel Kadett GSI OFP 903 R 43 Åke Andersson/Lisbeth Rohdin Alfa Romeo 33 4x4 DNN 086
1 Josef Haider/Christian Geistdörfer Opel Kadett GSI 16v 2 Philippe Roux/Paul Corthay Lancia Delta Integrale 3 Andrea Aghini/Sauro Fanocchia Peugeot 405 Mi16
1 Marc Duez/Yves Bozet Ford Sierra RS Cosworth
1 Sundstroem/Repo Mazda 323 4WD
1 Sibera/Gross Skoda 136 Favorit L/A
1 Seppo Mustonen/Jarmo Mahonen Lancia Delta Integrale
1. Sepp Haider/Christian Geistdörfer Opel Kadett 2. Ernst Harrach/Jörg Pattermann Lancia Delta 3. Georg Fischer/Thomas Zeltner Audi 200 4. Sewi Hopfer/Otto Schönlechner Ford Sierra 5. Raphael Sperrer/Bernhard Mann VW Golf 6. Wilfried Wiedner/S. Eichhorner Peugeot 405 7. Christoph Dirtl/Peter Unterauer Lancia Delta 8. Fritz Riegler/Ott Zwanzigleitner Lancia Delta 9. Kurt Göttlicher/Christian Böhm Ford Sierra 10. Jörg Ramsauer/Siegfried Schwarz Lancia
1 Robert Droogmans Lancia Delta Integrale
1 J. Puras/J. Arrate Lancia Delta Integrale 16 V 2 J. Bassas/A. Rodríguez BMW M3 3 B. Moratal/A. Rodríguez Opel Kadett GSI 4 C. Foncueva/A. Romaní Ford Sierra Cosworth 5 J.C. Otamendi/M. Colado Ford Sierra Cosworth 6 L. Climent/J. Muñoz Opel Corsa GSI 7 J. Arqué/O. Viñals Peugeot 205 Rallye 8 F. Cima/J. Eguibar Renault 5 GT Turbo 9 F. Villarías/L. A. Villarías Renault 5 GT Turbo 10 S. Vallejo/J. C. Dorado Peugeot 205 GTI
1 Doctor/Badenberg Ford Sierra Cosworth
1 Emre Yerlici/Can Okan Lancia Delta Integrale
1 Mathias Moosleitner/Siegfried Schrankel Ford Sierra Cosworth 4x4
1 Kenny Colbert/Eric Patterson
1 Robert Droogmans/Ronny Joosten Lancia Delta HF Integrale 2 D.Cerrato/G.Cerri Lancia Delta HF Integrale 3 Gregoire de Mevius/W.Lux BMW M3
1 Georg Fischer/Thomas Zeltner Audi 200 Quatro 2 Ralph Sperrer/Bernard Mann Audi Quattro M86 3 Brane Küzmic/Marjan Ramovž Renault 5 Gt turbo 4 Tihomir Filipovic/Saša Acimovic Lancia Delta HF int 5 Christoph Dirtl/Peter Unterauer Lancia Delta Hf int 6 Ernst Harrach/Jörg Pattemann Lancia Delta HF int 7 Jörg Ramsauer/Siegfried Schwarz Lancia Delta HF int 8 Sivan Lulik/Aleš Ušaj BMW M3 9 Fridrich Riegler/Otto Zwanzigleitner Lancia Delta HF int 10 Stefan Reininger/Werner Jahrbacher Opel Kadett Gsi 16V
1 Roberto Calderoli/Massimo Trombi Ford Sierra
1 Grecis/Ciceri Lancia Delta Integrale
Pos |
# |
Crew |
Car |
G/C |
Time |
1 | 2 |
Cerrato/Cerri | Lancia Delta HF | A6 |
|
2 | 5 |
Liatti/Tedeschini | Lancia Delta HF | A6 |
|
3 | 4 |
Patrick Snijers/Colebunders | Toyota Celica GT | A6 |
|
4 | 1 |
Loubert/Chiaroni | Lancia Delta HF | A6 |
|
5 | 12 |
Deila/Scalvini | Lancia Delta HF | A6 |
|
3 |
Droogmans/Joosten |
Lancia Delta HF |
A6 |
||
6 |
Weber/Feltz |
Volkswagen Golf |
A6 |
||
7 |
Lindholm/Mannisenmaki |
Lancia Delta HF |
A6 |
||
8 |
De Martini/Gibellini |
Audi 90 Quattro |
A5 |
||
9 |
Del Zoppo/Frigerio | Lancia Delta HF | N6 | ||
10 |
Alessandrini/Alessandrini |
Lancia Delta HF | A6 |
||
11 |
Makinen/Harjanne |
Lancia Delta HF | A6 |
||
14 |
Galli/Corbellini |
Lancia Delta HF | A6 |
||
15 |
Grossi/Mari |
Lancia Delta HF | A6 |
||
16 |
Rosselli/Ercole |
Lancia Delta HF | A6 |
||
18 |
Peduzzi/Ronzoni |
Lancia Delta HF | A6 |
||
19 |
Bentivogli/Hedinger |
Lancia Delta HF | N6 |
||
20 |
Deila/Imperio |
Mitsubishi Galant VR4 |
N6 |
||
21 |
Tchine/Emmanuelli |
Lancia Delta HF |
N6 |
||
22 |
Sillankorva/Marangoni |
Lancia Delta HF | N6 |
||
23 |
Fassina/Chiapponi |
Ford Sierra Cosworth |
N6 |
||
24 |
Pedersen/Monsen |
Lancia Delta HF | N6 |
||
25 |
Dionisio/Belleli |
Mazda 323 4WD |
N6 |
||
26 |
Colbrelli/Pedretti |
Lancia Delta HF | N6 |
||
27 |
Vita/Andreazzoli |
BMW 325 |
N5 |
||
28 |
Andreucci/Cassina |
Lancia Delta HF | A6 |
||
29 |
Fabbri/Amati |
Lancia Delta HF | N6 |
||
30 |
Stagni/Di Marco |
Lancia Delta HF | N6 |
||
31 |
Griotti/Voerzio |
Lancia Delta HF | N6 |
||
32 |
Gregis/Ciceri |
Lancia Delta HF | A6 |
||
33 |
Locatelli/Fracassi |
Lancia Delta HF | N6 |
||
34 |
Mura/Bellisai |
Lancia Delta HF | A6 |
||
35 |
Spano/Piccinnu |
Lancia Delta 4WD |
A6 |
||
36 |
Lorenzetti/Vicaire |
Lancia Delta HF | A6 |
||
37 |
L'Huillier/Bianda |
Lancia Delta HF | A6 |
||
38 |
Galli/Zumelli |
Lancia Delta HF | A6 |
||
39 |
Fidanza/Ficai |
Ford Sierra Cosworth |
A6 |
||
40 |
Sias/Arru |
Renault 11 Turbo |
A5 |
||
41 |
Russolo/Grassi |
Audi 90 Quattro |
A5 |
||
42 |
Calza/Molinari |
Renault 5 GT Turbo |
A5 |
||
43 |
De Sanctis/Filigheddu |
Fiat Uno Turbo |
A5 |
||
44 |
Parriciatu/Guadagni |
Renault 11 Turbo |
A5 |
||
45 |
Sottosanti/De Dominici |
Lancia Delta HF |
N6 |
||
46 |
Ruffo/Lovato |
Toyota Celica 4WD |
N6 |
||
47 |
Columbu/Cottu |
Lancia Delta HF | N6 |
||
48 |
Munari/Zanatta |
Lancia Delta HF | N6 |
||
49 |
Carlino/Vanacore |
Lancia Delta HF | N6 |
||
50 |
Soletta/Cabras |
Lancia Delta HF | N6 |
||
51 |
Bedini/Gazzetti |
Lancia Delta HF | N6 |
||
52 |
Corradin/Galliani |
Mazda 323 4WD |
N6 |
||
53 |
Pasquali/Mion |
Toyota Celica GT4 |
N6 |
||
54 |
Patrucco/Fornengo |
Lancia Delta HF | N6 |
||
55 |
Rossi/Zanella |
Ford Sierra Cosworth |
N6 |
||
56 |
Deiana/Rassu |
Opel Manta GTE |
A4 |
||
57 |
Phillips/Taylor |
Vauxhall GTE |
A4 |
||
58 |
Stefano Viti/Azzena |
Opel Manta GTE |
A4 |
||
59 |
Bernard Peuplier/Tappini |
Volkswagen Golf 16V |
A4 |
||
70 |
Paolo Bacchella/Musselli |
Opel Kadett GSI 1.8 |
A4 |
||
71 |
Giacomo Paone/Testa |
Fiat Ritmo 130 |
A4 |
||
72 |
Mario Bioli/Sans Pareira |
Volkswagen Golf 16V |
A4 |
||
73 |
Antonio Palitta/Palitta |
Peugeot 205 GTI |
A4 |
||
74 |
Claude Labrot/Cabaniols |
Opel Kadett GSI 16V |
A4 |
||
75 |
Patrick Pollet/Marmonteil |
Peugeot 205 GTI | A4 |
||
76 |
Roberto Nicola/Nicola |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
77 |
"Don Chisciotte"/Renna |
Peugeot GTI 1900 |
N4 |
||
78 |
Gabriele Sartori/Zermini |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
79 |
Marco Masala/Arberi |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
80 |
Massimiliano Tonso |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
81 |
Paolo Morghenti/Chiodino |
Peugeot 309 GTI | N4 |
||
82 |
Ferdinando Giachello/Ponte |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
83 |
Mario Derosas/Deluca |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
84 |
Domenico Guagliardo/Maggio |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
85 |
Roberto De Angelis/Diomedi |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
86 |
Philippe Demkin/Guylaine |
Volkswagen Golf 16V |
N4 |
||
87 |
Mario Cossu/Pischedda |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
88 |
Gino Dall'Agnese/Della
Bianca |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
89 |
Tomaso Pileri/Chiodino |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
90 |
Paolo Onosauri/Mantovani |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
91 |
Gianni Fiora/Bortolotti |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
92 |
Giambattista Conti/Varsi |
Peugeot 205 GTI | N4 |
||
93 |
Agostino Masia/Garrucciu |
Opel Kadett GSI 16V |
N4 |
||
94 |
Lorenzo Casula/Zilaghe |
Opel Kadett GSI | N4 |
||
95 |
Piero Fresi/Doneddu |
Opel Kadett GSI | N4 |
||
96 |
Piero Piga/Battini |
Opel Kadett GSI | N4 |
||
97 |
Luigi Sanna/Pala |
Fiat Ritmo 130 TC |
N4 |
||
98 |
Salvatore Zedda/Muredou |
Fiat Ritmo 130 |
N4 |
||
99 |
Nikolov Iordanov/Marinov |
Volkswagen Golf GTI 16V |
N4 |
||
100 |
Alessandro De
Angelis/Silecchia |
Ford Escort XR3 |
A3 |
||
101 |
Ferdinando Pritelli/Vitali |
Peugeot 205 GTI | A3 |
||
102 |
Nino Satta/Mura |
Peugeot 205 GTI | N3 |
||
103 |
Joel Persicot/Flandin |
Peugeot 205 GTI | N3 |
||
104 |
Pasquale Seddone/Basoli |
Fiat Uno 70S |
N3 |
||
105 |
Mario Olianas/Satta |
Autobianchi A112 Abarth |
A1 |
||
106 |
Peppino
Puligheddu/Puddighinu |
Autobianchi A112 |
A1 |
||
107 |
Antonio Mureddu/Urgeghe |
Peugeot 205 Rally | N2 |
||
108 |
Oscar Garau/Piccinnu |
Peugeot 205 Rally | N2 |
||
109 |
Oliver Bormolini/Silvestri |
Peugeot 205 Rally | N2 |
||
110 |
Terenzio Santa Cruz/Pusceddu |
Peugeot 205 Rally | N2 |
||
111 |
Jean Claude Bouin/Arnaud |
Citroen AX Sport |
N2 |
||
112 |
Gianfranco Pes/Meloni |
Autobianchi A112 Abarth |
N1 |
||
301 |
Piero Corredig/Candoni |
Fiat Uno Turbo |
|||
302 |
Danilo Vedovello/Arnoldi |
Fiat Uno Turbo | |||
303 |
Alessandro Zanini/Angiolini |
Fiat Uno Turbo | |||
304 |
Raul Marchisio/Dellacha |
Fiat Uno Turbo | |||
305 |
Piero Longhi/Carraro |
Fiat Uno Turbo | |||
306 |
M.De Piccoli/Cenci |
Fiat Uno Turbo | |||
307 |
Danilo Ameglio/Cappi |
Fiat Uno Turbo | |||
308 |
Antonella Vallauri/Carli |
Fiat Uno Turbo | |||
309 |
Paolo Pasavenio/Maran |
Fiat Uno Turbo | |||
310 |
Piero Prinzivalli/Mandala |
Fiat Uno Turbo | |||
311 |
Alberto Alessi/Grobello |
Fiat Uno Turbo | |||
312 |
Alessandro Battaglin/Alloro |
Fiat Uno Turbo | |||
313 |
Francesco Battaglia/Irato |
Fiat Uno Turbo | |||
314 |
Luca Salmoiraghi/Spolettini |
Fiat Uno Turbo | |||
315 |
Cristoforo Di
Micheli/Riggio |
Fiat Uno Turbo | |||
316 |
Monsutti/Buiatti |
Fiat Uno Turbo | |||
317 |
Massimo Cerato/Tomiozzo |
Fiat Uno Turbo | |||
318 |
Giuseppe Buttice/Salomone |
Fiat Uno Turbo | |||
319 |
Fabio Bombardi/Bongiovanni |
Fiat Uno Turbo | |||
320 |
Luca Mancini/Dennetta |
Fiat Uno Turbo | |||
321 |
Paola Castenetto/Ziraldo |
Fiat Uno Turbo | |||
322 |
Bordignon/Monsutti |
Fiat Uno Turbo | |||
323 |
Daniele Petizol/Zampa |
Fiat Uno Turbo | |||
324 |
Renato Berton/Da Leo |
Fiat Uno Turbo | |||
325 |
Alfredo Stival/Berno |
Fiat Uno Turbo | |||
326 |
Mirco Biserni/Ottaviano |
Fiat Uno Turbo | |||
327 |
Daniele Martini/Rossini |
Fiat Uno Turbo | |||
328 |
Alberto Pierobon/Palin |
Fiat Uno Turbo | |||
329 |
Oriani Agostini/Manuzzi |
Fiat Uno Turbo | |||
330 |
Raffaele Lobello/Madoli |
Fiat Uno Turbo | |||
331 |
Roberto Biondi/Mirri |
Fiat Uno Turbo |
1 Ingvar Carlsson/Per Carlsson Mercedes Benz 190 E UL-PP2 8 Per-Olof Persson Mazda 323 4WD MOE 868 9 Bengt Thorsell Mazda 323 4WD PDA 063 15 Kenneth Bäcklund/Tord Andersson Mazda 323 4WD MSL 955 17 Kenneth Ljunggren/Håkan Ekholm Ford Sierra C4x4 JFN 429 27 Sven Isaksson Opel Kadett GSI OTS 184 29 Mats Lundgren/Bernd Murmann Mazda 323 4WD BN-MU55 63 Pierre Blomqvist/Per-Ola Svensson Opel Corsa GSI AJK 251
1 Reinaldo Varela/Sergio Lima Volkswagen Gol GTI
1 Mika Sohlberg/Bryan Thomas Lancia Delta Integrale
1 J.Puras/J.Arrarte Lancia Integrale 16v 2 J.Bassas/A.Rodriguez BMW M3 3 J.M.Bardolet/J.M.Ferrer Ford Cosworth 4 P.J.Diego/I.Muguerza Ford Cosworth 5 J.C.Otamendi/M.A.Colado Ford Cosworth
1 Mats Jonsson/Lars Bäckman Toyota Celica GT4 2 Per Eklund/Jan-O Bohlin Lancia Delta Integrale 3 Leif Asterhag/Benny Melander Toyota Celica GT4 4 Tomas Jansson/Ingemar Algerstedt Audi 90 Quattro 5 Bror Danielsson/Sven O Kvarnlöf Mazda 323 4wd Turbo 6 Björn Johansson/Anders Olsson Opel Kadett GSi 16v 7 Sören Nilsson/Per-O Persson Mitsubishi Galant VR4 8 Stig-Olov Walfridsson/Ragna Spjuth Audi 90 Quattro 9 Harry Joki/Ingemar Karlsson Peugeot 309 GTI 1,9 10 Per Svan/Jan Svanström Opel Kadett GSi 16v 11 Göran Fredriksson/Morgan Danielsson Audi Coupé Quattro 12 Bengt-Göran Bergström/Tommy Brink Mazda 323 4wd Turbo 13 Klas Tenmark/Bengt Bengtsson Lancia Delta Integrale 14 Kjell Olofsson/Håkan Bjur Nissan Sunny GTI 16v 15 Mikko Kalliomaa/Ilkka Jalonen Toyota Celica GT4 16 Conny Lundqvist/Tomas Jonsson Lancia Delta HF 4wd 17 Kenneth Bäcklund/Tord Andersson Mazda 323 4wd Turbo 18 Tommie Görsberg/S-G Lövqvist VW Golf GTI MK2 16v 19 Jan Björe/RoineHasselberg VW Golf GTI MK2 16v 20 Bengt Thorsell/Hans-E Björklund Mazda 323 4wd Turbo 21 Per-Olof Persson/Ola Karlsson Mazda 323 4wd Turbo 22 Christian Johansson/Roger Jansson Mazda 323 4wd Turbo 23 Peter Strid/Ulf Lind Audi Coupé Quattro 24 Bo Granfors/ Dan Samuelsson Toyota Corolla GTi 16v 25 Christer Steen/Per Westman Opel Kadett GSi 16v 26 Fredrik Skoghag/Mats Larsson Suzuki GTI MK1 27 Roger Ekelund/Annika Ekelund Audi Coupé Quattro = Kjell Hansson/Pierre Trast VW Golf GTI MK2 16v 29 Susanne Kottulinsky-Åhlin/Marie Lindqvist Audi 90 Quattro 30 Arne Göthe/Jurgen Sperl Mitsubishi Galant VR4 31 Runar Pedersen/Egil Stolstad Lancia Delta Integrale 16v 32 Uffe Björnvad/Anders Berge VW Golf GTI MK2 16v 33 Anders Norstedt/Sören Käll Mitsubishi Galant VR4 34 Tomas Andersson/Marie Pettersson Mazda 323 4wd Turbo 35 Tim Svanholt/Mogens Reidl VW Golf GTI MK2 16v 36 Sune Andersson/Kenneth Andersson Mazda 323 4wd Turbo 37 Pär Alm/Göran Lennartsson Suzuki GTI MK1 38 Trond Larsen/Gelg Utengen Mazda 323 4wd Turbo 39 Jouni Ahvanlammi/Teppo Leino Toyota Corolla GT 16v Coupé 40 Cemoni Ohlsson/Göran Pettersson Citroën AX Sport 41 Nils Flygare/Leif Hellstenius Opel Kadett GSi 16v 42 Björn Gustavsson//Lars-A Johansson Suzuki GTI MK1 43 Stefan Vahlin/Christer Appelskog Citroën AX Sport 44 Clemens Andersson/Raymond Eriksson Opel Kadett GSi 16v 45 Lotta Lundqvist/Carina Olsson Opel Kadett GSi 16v 46 Göran Stenberg/Mats Boberg Peugeot 205 GTI 1,6 47 Göran Martinsson/Anders Martinsson Mazda 323 4wd Turbo 48 Lars Edfeldt/Kim Kalda Opel Kadett GSi 16v 49 Willi Düvel/Harald Birock Mazda 323 4wd Turbo 50 Pelle Palmqvist/Lotta Wennberg Opel Kadett GSi 16v 51 Börje Askervall/Sune Björklund Opel Kadett GSi 16v 52 Ulrik Fredriksson/Christer Paleski VW Golf G60 Rallye 53 Kjell Friberg/Danne Pettersson Suzuki GTI MK2 54 Torgny Mogren/Johan Olsson Opel Kadett GSi 16v 55 Trond Murstad/Arne Söthre Toyota Corolla GTi 16v 56 Charles Golding/Preston Ayres Toyota Corolla GT 16v Liftback 57 Jörgen Pilgaard/Henrik Vestergaard Peugeot 205 GTI 1,9 58 Anders Wänn/Lars-G Andersson Citroën AX Sport 59 Marcel Tucek/Ales Piluy Skoda 130 L 60 Kauko Randelin/Hannu Rinng Mazda 323 4wd Turbo 61 Torsten Wirths/Wilhelm Wirths Toyota Corolla GT 16v Coupé 62 Boris Fedotov/Igor Garbatiuk Lada Samara 1500 63 Björn Waldton/Bertil Nylander VW Golf G60 Rallye 64 Bengt Andersson/Björn Karlsson Suzuki GTI MK1 65 Tony Bergdahl/Leif östin Alfa Romeo 33 4x4 66 Susanne Pettersson/Diana Selander Subaru Leone Turbo 67 Christian Johansson/Thorbjörn Liljegren Suzuki GTI MK1 68 Liz Brådhe/Tytte Norman-Bodin Peugeot 205 GTI 1,9 69 Vello Lehtpuu/Aarne Timusk Lada Samara 1500 70 Victor Armand/Monika Karlsson Opel Kadett GSi 16v 71 Oliver Hugla/Peter Nilsson Mitsubishi Lancer Turbo 72 Dirk Steup/Ulrike Steup VW Polo Coupé GT 73 Frédéric Rubio/Sylvie Limon Peugeot 205 GTI 1,6 75 Axel Speck/Claudia Grüne Peugeot 205 GTI 1,6 75 Ari Mäkelä/Matti Sipilä Peugeot 309 GTI 1,9 76 Birgit Froh/Annette Demski Toyota Corolla GT 16v Coupé
1 Walter Costa/Rudi Cantanhede Peugeot 205
1 Tihomir Filipovic/Davor Devunic Lancia Delta HF Integrale 16 V
1 Endrych/Kounovsky Skoda 130 L
1 Wojtek Grabowski/Jerzy Dabrowski Toyota All Trac
1 Bruno Saby/Daniel Grataloup Lancia Delta Integrale 16V
2 Bruno Saby Lancia Delta